6 RZECZY JAKICH NIE POWIE CI ŻADEN YOUTUBER

Jesteś ciekawy czego nigdy nie usłyszysz od żadnego Youtubera? Poznaj 6 rzeczy, których nie powie Ci żaden inny Youtuber!

1. NA REKLAMACH DA SIĘ ZARABIAĆ ❌?❌

Nie jest to prawdą i sam jestem tego przykładem. Zarabiam na reklamach i to naprawdę spore pieniądze. Zobacz sam, na moim flagowym kanale Lulanko z contentem dziecięcym, zarobiłem w październiku ponad 70.000 zł z samych reklam!

Czy to znaczy, że Youtuberzy kłamią? Dlaczego najpopularniejsi Youtuberzy twierdzą, że na reklamach nie da się zarabiać? Czy mówią tak z premedytacją, czy po prostu nie wiedzą, że istnieją zarobki na Youtube oparte nie tylko na współpracach i dealach – nie wiem 🙂 Podejrzewam, że po prostu znają ten biznes z innej strony. Prowadzą kanały o najpopularniejszej tematyce (gaming, lifestyle, fitness, beauty, fashion etc.) i ogromnych zasięgach – dlatego posiadają niskie stawki CPM (niskie zarobki za 1000 wyświetleń filmu na Youtube). 

Niskie zarobki za wyświetlenia filmu powodują, że ci najwięksi zarabiają na reklamach dużo mniej od osób, które prowadzą dobrze prosperujące, ale niszowe kanały. “Top Youtuberzy” opierają swoje zarobki na współpracach, promowaniu produktów etc. Mogą więc twierdzić, że na reklamach nie da się zarabiać, bo dla nich zarobek z reklam to tylko mały dodatek.

Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Jak widzisz, moje zarobki są oparte na reklamach i mają się dobrze 😉

2. NA YOUTUBE CIĘŻKO JEST OBECNIE “WEJŚĆ” ?

Niestety, ale jest to prawda. Co nie oznacza, że jest to niemożliwe. Wybić się na Youtube jest obecnie trudniej niż kilka lat temu, jest to pewne. 

Jaki jest tego powód? Youtube jest przepełniony treściami. Czy więc zakładanie kolejnego kanału gamingowego lub fitnessowego ma sens? Jakiś tam ma, ale myślę, że będzie bardzo ciężko wybić się w tych popularnych branżach. Co możesz zrobić? Wybrać niszę. 

Aby wybrać perspektywiczną niszę, w której będziesz miał spore szanse zaistnieć musisz mieć naprawdę dobrą wyobraźnię, ale jak to mówią “nie ma rzeczy niemożliwych”. Pomyśl o kanałach jakich jest stosunkowo mało, o tematach które nie są poruszane, o wiedzy, której jeszcze nie ma na Youtube i o problemach, których nikt nie porusza. Obserwuj Youtube i staraj się zrobić dobry research. Czego brakuje? Na co jest popyt? Postaraj się odpowiedzieć na te pytania, a sam zobaczysz, że znajdziesz prawdziwą perełkę 🙂 Jeżeli szukasz pomysłu na kanał na Youtube, zapraszam Cię do przeczytania mojego artykułu -> Skąd wziąć pomysł na własny kanał na Youtube? Znajdziesz sporą dawkę motywacji i inspiracji.

Sam w dalszym ciągu zakładam kanały, które świetnie się rozwijają i dobrze zarabiają. Jednak nie uderzam w tematykę “TOP” na Youtube. Według mnie nie ma to większego sensu. Wolę skupić się na niszach, dbać o nie i je pielęgnować. I to się opłaca. Dlatego zachęcam Cię do założenia kanału jak najszybciej, nie ma na co czekać. Łatwiej nigdy już nie będzie. 

3. NIE POKŁADAJ NADZIEI W LAJKACH I SUBACH OD ZNAJOMYCH ?‍?‍?‍?

Nie jestem w stanie zliczyć ile razy słyszałem porady od Youtuberów “Założyłeś kanał, prześlij go do rodziny i znajomych. Dadzą Ci suby i lajki i szybko zbierzesz społeczność”.

Yy… no nie. Co z tego, że zbierzesz kilkanaście, a przy dobrych wiatrach kilkadziesiąt subskrybentów? Jeżeli te osoby nie będą zainteresowane treściami jakie publikujesz, to nie będą oglądać Twoich filmów. Powiem szczerze, proszenie się o suba nie ma większego sensu. 

Nie nastawiaj się na to, że Twój kanał w przeciągu tygodnia uzbiera 10 000 subskrybentów. Na Youtube liczy się cierpliwość. Pierwsze zasięgi zbieraj organicznie. Możesz ewentualnie wspomóc się reklamą na Google Ads. Skup się na promocji, SEO i na konsekwentnej pracy nad kanałem. Załóż stronę www z blogiem pod kanał. 

Powtórzę raz jeszcze: nie pokładaj nadziei w subskrypcjach od znajomych. Dlaczego? Bo w tym momencie algorytm nie zwraca już szczególnej uwagi na ilość subskrybentów. Oczywiście musisz uzbierać 1 000 subów, aby zacząć zarabiać, ale ilość subów nie wpłynie na to, czy algorytm będzie Cię promował, czy też nie. Obecnie system rekomendacji Youtube zwraca uwagę na co innego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej co zrobić, aby algorytm Youtuba Cię promował, zapraszam do mojego artykułu -> Obalam 14 mitów Youtuba cz.1, a dokładnie do mitu numer 3 🙂 oraz Serce i rozum Youtuba – czyli jak uwieść algorytm?

4. DUŻO ZALEŻY OD FARTA ?

Czy na Youtube można mieć farta? Jak w życiu, tak i na Youtube. Szczerze mówiąc, często sam nie wiem, dlatego algorytm załapie jeden mój film, a innego nie. Mimo tego, że konsekwentnie i starannie uploaduję każdy film, z odpowiednią “otoczką”, czyli SEO, analizowaniem, linkowaniem itp. To nie każdy film staje się hitem. Dlaczego? Naprawdę mnóstwo razy starałem się odpowiedzieć na to pytanie. 

Fart to coś, co przytrafia się kiedy przygotowanie spotyka się z okazją

Seneka

Ostatnio czytałem świetną książkę “To się nigdy nie uda” autorstwa Marca Randolpha, jednego z współzałożycieli Netflixa. Autor opowiadał o tym, jak wyglądały początki największej na świecie “internetowej telewizji”. Początkowo sprzedawali kasety wideo. Później przerzucili się na wypożyczanie filmów DVD, a potem zaczęli je streamingować i tak powstał Netflix jakiego znamy dzisiaj. Łatwo nie było, a autor książki porównał całą historię powstania Netflixa do czeskiego filmu – „nikt nic nie wie”. Trzeba próbować i próbować i liczyć na to, że załapie.

Stwierdziłem, że to podsumowanie Marca “nikt nic nie wie” idealnie pasuje do Youtube. Bo suma sumarum, ja również bardzo często “nic nie wiem”. Analizuję, pracuję, reklamuję, pozycjonuję. I tak w kółko. W dalszym ciągu, jeden film załapie i zarabia świetnie, drugi nie załapie i nie zarabia wcale. Dlaczego tak jest? Nikt tego nie wie 🙂 

Musisz pogodzić się z tym, że Twoja praca nie zawsze zakończy się sukcesem. Nie można się poddawać i trzeba działać. 

Prawda jest taka, że bez pracy, poświęcenia nic się nie wskóra. Nawet fart nie pomoże 🙂

5. YOUTUBE TO TEŻ RYZYKO ?

Zaczynasz zarabiać na Youtube – super! Rzucasz pracę – ok. Ale pamiętaj, że w tym momencie sporo ryzykujesz. Jakie więc Youtube może nieść ze sobą ryzyko?

  1. Wyłączenie monetyzacji, a nawet usunięcie kanału

Youtube wyłączał monetyzację na moich kanałach i to kilkukrotnie. Z dnia na dzień przestawałem zarabiać. Gdybym nie miał innego źródła utrzymania, zostałbym bez grosza. 

Dlaczego Youtube tak robi? W większości przypadków – nie wiadomo. Przy dobrych wiatrach, otrzymasz ogólną informację która nic nie wnosi. Najprawdopodobniej będzie to “Niezgodność z polityką Youtube”. Tak, nie jest to najbardziej wylewna platforma na świecie. Sam więc musisz rozkminić czym mogłeś zawinić. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym “Co zrobić jak Youtube wyłączy Ci monetyzację” ? KLIKNIJ.

Jeżeli wolisz przeczytać ? Solówka z Youtubem. Czyli co robię, gdy Youtube usuwa mi kanał.

  1. Copyright claimy

Istnieje również drugi powód odcięcia zarabiania lub usunięcia kanału, są to Coppy Right Claimy. Coppy Right Claim jest to roszczenie dotyczące praw autorskich. Ktoś może złożyć takie roszczenie do Twojego filmu, jeżeli zauważy, że korzystasz z jego contentu. Może to być cały film, muzyka, a nawet kilka sekund utworu. Wcale nie oznacza to, że “kradniesz” czyjś utwór, możesz to zrobić całkowicie nieświadomie.

Np. wykupujesz pakiet 10 utworów z muzyką relaksacyjną od jakieś firmy muzycznej, którą znajdujesz w necie. Po jakimś czasie otrzymujesz e-maila z roszczeniem o prawa autorskie do danego utworu. Jeżeli w tym momencie okaże się, że ktoś inny posiada prawa autorskie do tej muzyki, a Twój zleceniobiorca okazał się nieuczciwy i przesłał Ci pobrany z internetu utwór, możesz mieć poważne problemy. 

  1. Zmiany zasad gry

W przeciągu roku zainwestowałem około 250.000 zł na produkcję piosenek i bajek dla dzieci. Zdecydowałem się na to, ponieważ content dziecięcy był świetnym źródłem zarobków na Youtube, ale niestety do czasu… A dokładniej, do grudnia 2019 roku. Kiedy to wprowadzono ustawę COPPA, chroniącą prawa dzieci na Youtube. W dużym skrócie –  zakazano reklam spersonalizowanych na treściach dla dzieci, co przyniosło spadki w zarabianiu o około 90-95%. W tym momencie już wiem, że zainwestowane 250 K nigdy mi się już nie zwróci. Jak widzisz, straciłem na Youtube i to niemało. 

Ale jest ryzyko, jest zabawa 😉 

6. Z YOUTUBE TRZEBA PŁACIĆ PODATKI ?‍??‍?

Nawet Wardęga nie wiedział, że z Youtube trzeba się rozliczać… A no trzeba i urzędy szybko Cię o tym uświadomią. Jak rozliczyć się z Youtube i jak to zrobić sprytnie, ale zgodnie z prawem dowiesz się w moim filmie -> YouTube bez ZUS ? Jak działa PIT dla młodych ? Podatki YouTubera – Raj podatkowy w Polsce ? lub jak wolisz w tym artykule -> Raj podatkowy w Polsce – czyli jak nie płacić ZUSU oraz podatku dochodowego?

Jak widzisz, warto wiedzieć o tym, czego nie powie Ci żaden Youtuber 🙂 Mam nadzieję, że zdradzenie tych 6 “tajemnic” było dla Ciebie ciekawe, a w przyszłości wykorzystasz tą wiedzę zakładając i prowadzać własne kanały 🙂

Dodaj komentarz