Wakacje a Youtube. Jak radzić sobie ze spadkami wyświetleń?

W wakacje większość z nas, twórców notuje spadki na swoich kanałach. Chodzi zarówno o wyświetlenia na filmach jak i o niższe zarobki. W jaki sposób oszukać algorytm i mieć więcej wyświetleń i lepsze zarobki na Youtube również w wakacje? Co warto robić w wakacje na swoim kanale Youtube? Jak zarabiać więcej na Youtube również w okresie letnim?

Jak to ja, od razu przeskakuje do konkretów.

1. Edutainment w filmach na Youtube 😉

Numerem jeden jest u mnie edutainment. Jest to zlepek dwóch słów education i entertainment – czyli taka odświeżająca i lekka potrawa, idealna na wakacyjne dni, składająca się z miksu edukacji i rozrywki. Tylko od Ciebie zależy, w jakim stopniu połączysz te dwa składniki wspaniałego letniego dania, które podsuniesz swoim widzom na Youtube. Jakkolwiek tego nie upichcisz wiedz – że ciężkie tematy edukacyjne lepiej zostawić sobie na jesień.

Jeśli na swoich kanałach zaczniesz tworzyć lekkie treści i dotykać bardziej rozrywki, na pewno nie odbije Ci się to czkawką i nie stracisz widzów. Zerknij, jakie filmy zacząłem prezentować (z moim wspaniałym zespołem oczywiście) na kanale do nauki języków obcych Language Freak.

W efekcie czego zanotowaliśmy bardzo dużo nowych wyświetleń i subskrypcji. Oczywiście musisz zerkać na suby, jeśli z czymś nie trafisz, to będą ujemne i znaczy to, że Twoi widzowie nie podchwycili Twojego humoru. To znak, że przegiąłeś i sygnał, że w tej zupie jest za dużo soli. Dodaj więcej edukacji i wartości merytorycznej a mniej humoru. U mnie widać, że żarciki i mega luźne treści załapały.

Oczywiście musisz liczyć się z tym, że śmieszne treści i filmy nigdy nie dadzą Ci takich zarobków jak długie filmy evergreen na Youtube.

2. Rób więcej lub mniej filmów na Youtube 🎥

Tutaj zasada jest prosta. Jeśli nie masz kanału, który klikał by się w wakacje, to rób mniej treści. Odpocznij od pracy i od Youtube. 

Jeśli i tak Ci nie zależy, bo masz np. kanał evergreen to wiesz, że i tak na wyprodukowanej dzisiaj treści zarobisz za kilka miesięcy, w tym wypadku im więcej filmujesz i wrzucasz na Youtube – tym lepiej. Jeśli robisz kanał rozrywkowy, to też nagrywaj do woli.

Jeśli masz kanał podróżniczy to oczywiście ciśnij więcej filmów. Dużo ludzi będzie zainteresowanych wyjazdem w jakieś nowe miejsce. Jeśli masz kanał z jedzeniem rób egzotyczne rarytasy. Podróżuj jak Makłowicz i ciesz się swoimi nagrywkami.

3. Patrz na mody i trendy 🧐

W wakacje może być dużo mód i trendów, które dasz radę wychwycić – być może. I może czasem warto podłączyć się do większego trendu. Brak węgla, inflacja ponad 20% (wg centrum Adama Smitha, a nie tych, o tyłek rozbić, danych GUS), nieskończona mądrość rządu, upał, urodziny królowej, premiera Minionków, Thora, przejście Lewandowskiego do innego klubu czy cokolwiek innego. Rozejrzyj się, a może uda Ci się do czegoś podłączyć.

4. Karta społeczność 📝

Karta społeczność pozwoli Ci angażować fanów, jeśli wybierzesz drogę nagrywania mniejszej ilości filmów na Youtube w wakacje.  Ankiety świetnie angażują, a algorytm wręcz nachalnie podsuwa je widzom Youtube. Zachęcam do korzystania. Sam korzystam regularnie.

A z ciekawostek to w USA jest już możliwość zrobienia ankiety obrazkowej. Czyli zamiast normalnej ankiety w karcie społeczność masz możliwość wstawienia obrazu, a nie jak mamy obecnie na polskim Youtube tylko napisu.

5. Testy A/B 🤔

Kolejna rzecz to testy A/B – które pewnie zaniedbujesz, mam rację? Jeśli robisz test A/B to wyciągasz jak najwięcej ze swoich filmów. Skoro już starasz się zrobić jak najlepszy film, to warto, aby ludzie w niego klikali, nieprawdaż? Testy A/B pozwolą Ci wybrać miniaturę do Twojego filmu, która najbardziej podoba się widzom.

Miniaturki można tworzyć na czuja, można zakochiwać się w swoich grafikach i artystycznie wyżywać na projektach miniatur do filmów. Można. Albo można je przetestować „w praniu” i wybrać tą, która najlepiej się klika. Ja wolę to drugie i lubię dużo testować.

Widzisz, jak czytelnie jest pokazane, która miniaturka jest lepsza? A często różnica jest wręcz kolosalna.

Link do testów A/B znajdziesz tutaj – warto się nad tym zastanowić, jeśli jesteś Youtuberem na poważnie i zarabiasz lub zamierzasz zarabiać pieniądze na Youtube, a filmy na Youtube to część Twojej ścieżki zawodowej, kariery itd. Zachęcam podjąć rękawice i zawalczyć na tej platformie z algorytmem i innymi twórcami. Pakiet LEGEND z testami A/B troszkę kosztuje, więc lepiej jak masz już kanał, który zarabia. Wtedy wydatek i tak Ci się zwróci. Jeśli jeszcze nie zarabiasz na Youtube, być może obejdziesz się jeszcze bez testów A/B.

6. Shorty 🎬

Wakacje to czas na Youtube shorts. Tak jak mówiłem treści lekkie i krótkie fajnie się wtedy klikają. Pomyśl o Shorts jeśli jeszcze nie wdrożyłeś ich na swoim kanale.

7. Strategia 💡

Jeśli masz więcej czasu, zapraszam Cię do poczytania innych moich artykułów i do oglądania filmów. To dobry czas, aby pomyśleć nad strategią Twojej obecności na Youtube. Być może uda Ci się wymyślić nowy format filmów lub założysz drugi kanał. Warto wypisać sobie zawczasu jakieś nowe tematy które chciałbyś poruszyć lub gości, jakich chciałbyś zaprosić na swój kanał. Zobacz co robi konkurencja, może podsunie Ci jakiś świetny pomysł.

Dodaj komentarz