mężczyzna-w-garniturze-napis-przez-youtube-straciłem-135000-PLN

Solówka z Youtubem. Czyli co robię, gdy Youtube usuwa mi kanał.

No właśnie, jak współpracuje się z Youtube? Czy to partner biznesowy, któremu możesz zaufać? Jeżeli o mnie chodzi to odpowiem „zależy”. Zależy od dnia, zależy od humoru Youtube. Trudno powiedzieć o Youtube, że można go albo kochać, albo nienawidzić. Jego się i kocha i nienawidzi jednocześnie. To trudny związek.

W poprzednim artykule pisałem jak udało mi się zarobić na Youtube ponad 600 tysięcy złotych. Teraz piszę jak straciłem 135 tysięcy na Yotubie. Więc już rozumiesz, od miłości do nienawiści jeden krok. Relacje z Youtubem porównuje do związku, gdy dużo dajesz, możesz dużo otrzymać, ale też dużo możesz stracić (nie tylko nerwów).

Pokażę Wam moje relacje z Youtubem na przykładzie 3 kanałów.

LULANKO

W skrócie. Lulanko to kanał wielojęzyczny, gdzie dodaję białe szumy, kołysanki i muzykę klasyczną dla maluchów. ZOBACZ KANAŁ „LULANKO”.

Ten kanał daje mi obecnie miesięcznie średni przychód od 25 do 40 tysięcy złotych. Wszystko fajnie, pięknie. Ale czy tak jest zawsze? Niestety nie. Youtube kilka razy zrobił mi małe Prima Aprilis, niekoniecznie 1go kwietnia. Raz usunął mi kanał i kilka razy usunął mi zarabianie. Czemu? Jaka była przyczyna? Argumenty były różne. Oto moje ulubione:

 1. Jesteś spamerem
 2. Jesteś złodziejem materiałów
 3. Jesteś złodziejem treści
 4. Łamiesz zasady Youtube
 5. Korzystasz z zautomatyzowanego systemu, który podbija wyświetlenia na Twoim kanale

Brzmi jak złamanie Youtubowych przykazań. Hm, jedno jest pewne. Youtubowi mogę zarzucić „Kłamałeś”, ponieważ to co mi zarzucał było totalną nieprawdą.

Przywrócił mi kanał, potem przywracał mi zarabianie. Dlaczego? Do jakich wniosków doszedł? Nie wiem, myślę, ze…on też nie. Youtube sam się mota, kilkukrotnie pisał mi różne wersje dlaczego wyłączył zarabianie i usunął kanał. Oczywiście nie powie Ci gdzie popełniłeś błąd. Lubi zabawę w „Domyśl się”. W takich sytuacji pisałem do Youtube setki razy (dosłownie). Otrzymywałem mniej lub bardziej bezsensowne odpowiedzi. Czasem się już powoli poddawałem, a wtedy kanał wracał. Jak bumerang. Bez żadnej przyczyny, bez żadnych wyjaśnień, bez żadnych przeprosin.

PIESIO TV

Kanał z piosenkami dla dzieci. Stwierdziłem, że content  dla dzieci jest mega. Czemu ? Bo jest ponadczasowy (przypominam o Evergreen content). Pomyślałem: produkuję już szumy, muzykę klasyczną, kołysanki. A co z piosenkami ? Zacząłem dodawać je na Lulanko, szły super. Chciałem zainwestować i spróbować z nowym kanałem, Z PiesioTV. Przeniosłem piosenki z Lulanka na PiesioTV. Zainwestowałem w nowy content ponad 250 tysięcy. Dodawałem nowe, autorskie piosenki. W tym momencie piesek jest po przejściach. Raz Youtube go usunął, potem go przywrócić, potem wyłączył zarabianie, potem włączył. Fochy i foszki YouTuba. Chciałem reanimować ten kanał, ponieważ widziałem naprawdę duży potencjał. No i cóż, nie udało się. To jedna z moich Youtubowych porażek, zdarza się. Do tej pory nie wiem jaka jest przyczyna. Być może raz „zablokowany” kanał nawet po odblokowaniu nie ma już takiej siły przebicia? Mogę tak gdybać. Co zrobiłem? Powoli przenoszę ten content na Lulanko, gdzie piosenki idą jak burza. 

Wniosek:

Pamiętaj o możliwości porażki i strat. Działalność na Youtubie wiąże się z ryzykiem. Dlatego bardzo ważny jest plan B, zanim wpakujesz niezły hajs w kanał.

GOLDEN SUNSET – RELAXING, MEDITATION MUSIC

W przypadku tego kanału, sytuacja jest całkiem świeża. Golden Sunset zarabiał od końca kwietnia 2019 roku i zarabiał do stycznia tego roku.  Youtube chyba stwierdził, że na dobry rok usunie mi zarabianie na kanale #nowyrokstaryYouTube. Piszę, rozkminiam. Czemu znowu mi to robisz? Usunąłem filmy, które mogły być za bardzo zbliżone do filmów z kanału „Lulanko” i co? Nic. Myślę dalej. Usunąłem wszystkie opisy i napisałem nowe, aby żadne nie były podobne i nie były potraktowane jako „kopia”. Do tego usunąłem wszystkie „kulturalne” komentarze. Sukces! Zarabianie przywrócone. Czy to zadziałało, czy po prostu Youtube pokonał focha? Jak to z fochem, nie wiadomo.

Nie ma złotego środka na to co zrobić, gdy Youtube usunie Ci zarabianie.

Podzielę się z Tobą moimi sprawdzonymi sposobami i radami, co robić gdy Youtube usunie Ci kanał lub monetyzację:

 1. Pisać, pisać i jeszcze raz pisać. Nękać i gnębić. W tym przypadku musisz schować dumę do kieszeni. Pisz do Youtube ile się da, do skutku.
 2. Proś o ręczne sprawdzenie. Używaj argumentów, że według Ciebie algorytm popełnił błąd, ponieważ przeanalizowałeś zasady Youtube i nie widzisz ich złamania.
 3. Sprawdź swój kanał. Może Youtube ma rację, może coś zrobiłeś źle. Sprawdź, czy nie masz copywrite clame’ów, czy nie naruszyłeś zasad, czy nie skopiowałeś tekstów. Jeżeli coś poprawisz lub usuniesz – napisz do Youtube. Niech wie, że coś zmieniłeś.
 4. Przewertuj Twoje komentarze, obraźliwe i wulgarne usuń.
 5. Jeżeli podejrzewasz, że któryś z Twoich filmów może łamać zasady, nawet jeżeli nie jesteś tego pewny, usuń ten film. Może użyłeś prowokacyjnego tytułu, jakiegoś dwuznacznego określenia lub coś innego algorytm mógł wziąć za niestosowne. Czasem lepiej usunąć jeden kontrowersyjny film, niż stracić cały kanał.
 6. Nie poddawaj się.

Tak jak pisałem, Youtuba się kocha i nienawidzi. Bywa samolubem, ale bywa też bardzo hojny. Hojnie się dzieli, ponieważ twórca otrzymuje aż 55 % przychodów z reklam. YT może być wspaniałym pasywnym dochodem. Możesz pracować skąd tylko chcesz. Czy mieszkasz w dużym mieście, czy na wsi. Jeśli tylko masz dostęp do Internetu świat może być Twój.

Leave a Comment