Czy warto mieć biznes na Youtube?

Zadajesz sobie pytanie, czy na Youtube da się dobrze zarobić i czy może to być pomysł na biznes? Jesteś ciekawy czy prowadzenie kanału może być Twoją jedyną pracą i czy naprawdę da się z niego “wyżyć”? A może chcesz wiedzieć ile musiałbyś zainwestować w Youtuba i jak to się ma m.in. do inwestowania na giełdzie lub do nieruchomości? Jesteś ciekawy co się bardziej opłaca, prowadzenie Youtuba czy e-commerce?

Na wszystko Ci odpowiem 🙂 

Po pierwsze, czy warto bawić się w biznes na Youtube? Zdecydowanie tak, z jedną małą uwagą. Nie do końca jest to zabawa, bo kwoty jakie możesz zarobić mogą być naprawdę konkretne.

CO YOUTUBE W SOBIE MA… ?

Youtube ma dwie genialne cechy:

  • Jest hojny. Jak dobrze go ugryziesz to możesz zarobić naprawdę dobre pieniądze.
  • Nie jest flegmatykiem. Szybko się rozwija i jest dynamiczny, dzięki temu kanały rosną w bardzo szybkim tempie.

Przykłady:

Zobacz na statystyki mojego kanału z muzyką relaksacyjną – “Golden Sunset Relaxing And Meditation Music”. Zarobki idą w górę jak szalone ?

Porównując przychody z września z przychodami z maja, widzimy ponad pięciokrotny wzrost! Wow, i to w tak krótkim czasie. Zarobki za październik zapowiadają się obiecująco 🙂

Kolejny kanał, mój “number one” – Lulanko. Zerknijcie na statystyki ?

Zarobki z maja wyniosły ponad 41.000 zł, natomiast z września ponad 60.000 zł. Ponad 50-cio procentowy wzrost zarobków w przeciągu zaledwie 5 miesięcy. 

Widzisz sam, wzrost zarobków na kanałach może być naprawdę imponujący. Jeżeli będziesz regularnie pracował nad swoim kanałem, dbał o SEO, pozycjonowanie, a szczególną “troską” obdarzysz algorytm Youtuba, wzrost na Twoim kanale może wyglądać właśnie tak, albo i lepiej 🙂

Jeżeli szukasz inspiracji skąd wziąć pomysł na własny kanał na Youtube zapraszam do przeczytania mojego artykułu „Skąd wziąć pomysł na własny kanał na Youtube?”.

CZY WARTO ZAŁOŻYĆ YUTUBE W 2020 ROKU?

Wielu z Was pyta, czy w dalszym ciągu warto zakładać Youtuba. Czy w czasie kiedy Youtube “pęka w szwach” dołożenie kolejnej nitki ma sens i szansę utkania czegokolwiek na coraz to bardziej wymagającym rynku? Wiele osób jest ciekawych jak kręci się Youtube w czasie światowej pandemii i czy kryzys gospodarczy dotknął również Youtuba? 

Youtube jest przepełniony treściami, ale… to nic:) Nie jest to żadne wytłumaczenie, ani ograniczenie. Sam w dalszym ciągu zakładam nowe kanały i idą bardzo dobrze. Zobacz na jeden z moich najnowszych kanałów Bedroom Music And ASMR z muzyką do “przytulania :)” Pierwszy film został dodany około 11 miesięcy temu. 

Kanał pierwszą wypłatę otrzymał w sierpniu w wysokości 37 $, a już we wrześniu była niemal czterokrotnie większa i wyniosła 146 $! 

Październik jeszcze się nie skończył, ale liczymy na ponad 200 $. 

Zachęcające wyniki, prawda?:)

Dynamika wzrostu przychodów na Youtube jest naprawdę imponująca, sami widzicie. Śmiało mogę powiedzieć, że w żadnym innym biznesie tak szybkie skalowanie przychodów jak na Youtube jest po prostu niemożliwe, a przynajmniej nie jest takie łatwe. 

WYSOKA RENTOWNOŚĆ YOUTUBA

Druga sprawa, czyli wysoka rentowność. Posłużę się małą analizą porównawczą.

  1. Kupno mieszkań pod wynajem, czyli jedne z najpopularniejszych inwestycji w ostatnich latach. Zwrot wynosi około 2-3% w skali roku. 
  2. Giełda, inwestycje w spółki giełdowe – Jeżeli wybierzesz spółkę, która przez kilka lat z rzędu będzie w stanie zwrócić Ci 10-15% Twojej inwestycji to będzie to już naprawdę dobry wynik. 
  3. E-commerce – tutaj jesteś w stanie wyciągnąć 20-25% zwrotu z dobrze zarządzanego sklepu internetowego. Pamiętaj jednak, że e-commerce wiąże się z wysokimi kosztami, m.in.: zatrudnienie ludzi, szkolenia, wynajem lub zakup budynków, koszty logistyczne, koszty produkcji, podatki, VATY, akcyzy, etc. Jeżeli z miliona przychodów będziesz w stanie wyciągnąć 200.000-250.000 zł “na rękę”, po odjęciu tych wszystkich zobowiązań, kosztów i podatków to będzie to już bardzo dobry wynik. Natomiast, wykręcenie miliona złotych przychodów nie jest ani proste, ani szybkie. 

Przechodzimy do sedna, czyli… ile możesz zarobić z Youtuba “na rękę”? Uwaga… do 80% zarobionych pieniędzy! Dlaczego? Bo Youtube nie jest kapitałochłonny. Nie musisz inwestować dużych pieniędzy, a to co zainwestujesz zwróci się nawet z kilkudziesięciokrotnie większą siłą. 

Pamiętaj, w rozliczeniach z Youtubem rozliczasz tylko podatek dochodowy. Porównując to np. do mojego sklepu ecommerce dla stylistek rzęs Noble Lashes, gdzie zanim kupię towar muszę kupić walutę, stracę na spreadzie, potem opłacę konterer. Jak towar przyjdzie, z góry zapłacę VAT, musze jeszcze tylko wyłożyć kasę za odprawę, akcyzę, pozwolenia, papiery, badania, opłaty BDO etc., to w zasadzie nie ma co porównywać 🙂 W przypadku Youtuba nie musisz nawet płacić VATu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej jak rozliczyć się z przychodów z Youtuba zapraszam do przeczytania mojego artykułu.

Mam nadzieję, że przekonałem Cię do tego, że Youtube może być genialnym pomysłem na biznes. Mała inwestycja, bardzo duże zarobki – czego chcieć więcej??

Dodaj komentarz