Polski Nowy Ład, założenia – Podatkowy cios dla przedsiębiorców i Youtuberów

15 maja 2021 roku, rząd przedstawił założenia nowego programu społeczno-gospodarczego “Polski Nowy Ład”, którego celem jest “odbudowa gospodarki na okres popandemiczny”.

Przedstawię m.in. zmiany podatkowe Polskiego Nowego Ładu, czyli o ile rząd podniósł podatki i jak wielka to będzie zmiana dla wielu firm i działalności gospodarczych. Zbliża się podatkowy cios dla przedsiębiorców i Youtuberów?

Zacznę od małych pozytywów programu, czyli zwiększenia kwoty wolnej od podatku i podniesienia progu podatkowego.

Kwota wolna od podatku

Ponoć kwota wolna od podatku ma zostać zwiększona do 30 000 zł, obecnie wynosi ona 8 000 zł rocznie, ale tylko dla nielicznych. Według mnie wynosi ona równe zero. Dlaczego? 

Obecnie kwota wolna od podatku w Polsce jest degresywna. Czyli, jeżeli zarabiasz do 8 000 zł to kwotą wolną od podatku będzie 8 000 zł. Jeśli zarabiasz więcej, to kwota maleje. Spójrz na tabelkę poniżej.

Jeżeli zarabiasz powyżej 127 000 zł, to Twoja kwota wolna od podatku nie istnieje. 

Czy nowa kwota wolna będzie obowiązywała wszystkich bez żadnych gwiazdek i dodatkowych warunków? Zobaczymy.

Zwiększenie progu podatkowego

Drugą pozytywną zmianą jaka być może zostanie zatwierdzona jest podniesienie progu podatkowego. Obecny próg podatkowy wynosi 85 528 zł (przychód roczny), czyli od tej kwoty płacimy 17% podatku. Powyżej 85 528 zł płacimy 32% podatku! Drugi próg podatkowy obowiązuje od 2009 roku, czyli ostatnia zmiana miała miejsce 12 lat temu! No cóż, od tamtego czasu sporo się zmieniło. Rząd w ramach walki z kryzysem gospodarczym postanowił zwiększyć drugi próg do 120 000 zł. 

Wzrost podatków – 9% składka zdrowotna

Niestety, te małe plusy, które przedstawiłem nie wynagrodzą spadającej na przedsiębiorstwa bomby, czyli podniesienia podatków. PODATKI WZROSNĄ O 9%! Jeżeli będziesz w pierwszym progu podatkowym to zamiast 17% zapłacisz 26%, a jeżeli będziesz w drugim progu podatkowym to zamiast 32% zapłacisz 41% podatku! Bum ?

Dodatkowe 9% nazywane składką zdrowotną, jest oczywiście nowym podatkiem, który nijak ma się do poprawy jakości naszej służby zdrowia. Jak on będzie działał? Będzie odliczany od naszych rocznych dochodów i nie będzie stanowił kosztu.

Obecnie niezależnie od tego, czy zarabiasz od 2 500 zł do 25 000 zł miesięcznie, płacisz 381,81 zł składki zdrowotnej. Jeżeli więc Twój miesięczny dochód wynosi do +/- 3 000 zł, jesteś na plus, będziesz płacił trochę mniej składki zdrowotnej niż dotychczas. Natomiast jeżeli zarabiasz od 5 000 w górę, to zapłacisz dużo więcej. Oczywiście, nowy podatek będzie największym ciosem dla przedsiębiorstw, które są bardzo zyskowne i mają wysokie dochody. 

W tabelce poniżej przedstawiłem jak zmienią się podatki dla własnej działalności, spółki jawnej, cywilnej, komandytowej małej, komandytowej dużej, spółki z o.o. małej i spółki z o.o. dużej. Stawka podatkowa dla spółek komandytowych wyniesie do 47%!! To prawie połowa rocznych zysków!

Tabela ma charakter ogólny i poglądowy.

Jesteś ciekawy jak Polacy zareagowali na założenia podatkowe Polskiego Nowego Ładu? Idealnie obrazuje to wynik Google Trends i nagły wzrost wyszukiwań hasła “Firma w Czechach” 🙂 

WNIOSKI:

✔ Osoby samozatrudnione, prowadzące firmy, wszystkie małe biznesy będą płacić stawkę podatkową 28%, a większe firmy 32%! 

✔ Jeżeli na swojej działalności generujesz do 5 000 zł zysku miesięcznie, to nowe zmiany będą miały charakter neutralny. Natomiast im więcej będziesz zarabiać, tym więcej “składki zdrowotnej” czyt. nowego podatku, będziesz musiał oddać.

✔ Prowadzenie spółek cywilnych, jawnych i komandytowych, które płacą PIT będą nieopłacalne. Zyski takich firm są traktowane jak zyski prywatne i obejmie je dodatkowy podatek zwany składką zdrowotną.

✔ Bardziej opłacalne będzie zakładanie spółek z o.o., które płacą CIT.

Pamiętaj: Artykuł nie stanowi porady prawnej. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z radcą prawnym!

Zapraszam do przeczytania artykułu „Uwaga! Zmiany podatkowe w zarobkach z Youtube!

Dodaj komentarz