Uwaga! Zmiany podatkowe w zarobkach z Youtube!

Wczoraj otrzymałem od Youtube e-mail o nadchodzących zmianach podatkowych dotyczących zarobków z Youtube. Niestety, okazało się, że nie są to pozytywne zmiany, wręcz przeciwnie. Otóż, prawdopodobnie już od czerwca tego roku, firma Google będzie odliczała amerykańskie podatki od zarobków dla twórców spoza Stanów Zjednoczonych…

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Ile będzie wynosił nowy podatek?
  • Ile realnie mniej zarobisz ze swoich filmów?
  • Co musisz zmienić na koncie Adsense?

CZYM JEST NOWY PODATEK i ILE WYNIESIE?

Nowy podatek będzie wynosił 24% i zostanie odliczony od wszystkich przychodów, które osiągniemy w Stanach Zjednoczonych. Czyli zarówno z reklam, jakie wyświetlają się w Stanach, jak i z wpłat użytkowników, którzy korzystają tam z Youtube Premium.

ILE REALNIE ZAPŁACIMY?

To ile realnie zapłacimy zależy od tego, ile przychodu generujemy z widzów ze Stanów w przeciągu każdego miesiąca. Oczywiście możemy to sprawdzić w Youtube Studio.

Nie wiesz jak? 

  • Wejdź w Youtube Studio w sekcję “Statystyki”
  • Kliknij “Przychody”, następnie tryb zaawansowany
  • Wybierz “luty”, aby wziąć pod uwagę pełny miesiąc (ponieważ zawsze podatki płacimy za cały miesiąc)
  • Wybierz REGION -> dodatkowe dane -> więcej danych -> Twoje szacunkowe przychody

JAK OBLICZYĆ ILE “NOWEGO” PODATKU BĘDZIEMY MUSIELI ZAPŁACIĆ?

PRZYKŁAD:

Na kanale Lulanko w lutym zarobiłem 75 753 PLN. Przychód ze Stanów wyniósł 8861 PLN

Zatem ta kwota zostanie pomniejszona o 24%. Zapłacę 2126 PLN podatku, przynajmniej tak zakładam. Być może ta stawka będzie niższa, lub zerowa – to się okażę. 

CZY JEST TO MOŻLIWE, ŻE 24% PODATKU NIE ZOSTANIE NAŁOŻONE NA NASZE ZAROBKI Z USA?

Jest to możliwe. Polska podpisała umowę ze Stanami o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

Czy będzie to zastosowane również w przypadku Youtuba? Może być różnie. Mam tutaj wątpliwości, ponieważ Polska ma również podpisaną umowę unikania podwójnego opodatkowania np. z Wielką Brytanią czy Holandią, natomiast polski rząd zniósł abolicję, więc obywatele polscy, którzy pracują za granicą będą musieli płacić podatek zarówno za granicą, jak i w Polsce… Czyli, będą płacić podwójny podatek. 

Jednak, jak będzie w przypadku zarobków z Youtube z USA? Pozostanie to wielką tajemnicą aż do czerwca…

CO KONIECZNIE MUSIMY ZMIENIĆ?

Do 31 maja należy uzupełnić dane podatnika na koncie Adsense, w przeciwnym wypadku Youtube zastosuję tę stawkę podatkową dla całkowitych przychodów ze wszystkich krajów! 

CO ZATEM MUSIMY ZMIENIĆ NA GOOGLE ADSENSE?

  • Uzupełnić dane podatkowe 
  • Następnie wybrać formularz. Osobiście wybrałbym ten o nazwie W-8BEN-E, ponieważ widnieje tam informacja, że jest to najczęściej używany formularz przez podmioty gospodarcze spoza Stanów Zjednoczonych oraz do ubiegania się o zastosowanie postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W moim filmie “Nowy podatek dla YouTuberów ? Amerykański podatek od płatności dla twórców YouTube” pokazuję jak to zrobić krok po kroku! 

Później Youtube automatycznie uwzględni stawkę podatkową, którą będziemy płacić. 

Jaką? Tak jak pisałem, zobaczymy w czerwcu 🙂 

Niestety, nowe wieści od Google nie są najlepsze, ale nie ma się co załamywać! Jeszcze nic nie jest pewne! Dlatego róbmy swoje, a czas pokaże 🙂 

Dodaj komentarz