Jak wybić się na Youtube? – Odpowiadam na Wasze pytania!

Cześć! 

Otrzymuję od Was mnóstwo pytań i co jakiś czas staram się odpowiadać na te najpopularniejsze i najbardziej problematyczne. 

W tym artykule odpowiem na pytania:

  1. Jak Youtube liczy kasę i jak wygląda cała procedura do przelewu?
  1. Czy możesz coś powiedzieć o tworzeniu swojej strony www? Czy opłaca się kupować swoją domenę? Jaką platformę do tworzenia stron wybrać: WordPress czy Blogger?
  1. Opowiesz coś o współpracy z innymi markami na swoim kanale?
  1. Jak zwiększyć zasięgi i wyświetlenia? Po jakim czasie zdobyłeś 1000 subskrypcji i zacząłeś zarabiać?
  1. Mam pytanie dotyczące zarobków w dolarach. Czasem pokazujesz zarobki w $, a czasem w PLN. Czy zarobki z Youtube są więc w dolarach, czy część w $, a część w PLN?
  1. Jak zarabiać na składankach, skoro są roszczenia, a kasa z reklam idzie do wytwórni?
  1. Jaki jest koszt zlecenia, np. ułożenia i zaśpiewania piosenki dla dzieci, plus zrobienie dla niej teledysku kreskówkowego?
  1. Jak wygląda Wasz zespół, z ilu osób się składa na stałe, a z iloma pracujecie kontraktowo? Czym się kto zajmuje i jaka jest konkretnie Twoja rola? 
  1. Czy kanał na Youtube jest moją własnością?
  1. Czy jest sens zakładać konta na 7 mediach społecznościowych do promocji strony www, czy lepiej na 2-4?
  1. Jak przebić się przez kolosy z milionami wyświetleń, żeby ludzie klikali w moje filmy? Mega duża konkurencja. Można wybić się bez reklam czy jakiś innych wspomagaczy? Bo tak patrzę i mnóstwo ludzi robi content np. ”relax music” i zebrali po kilka wyświetleń. To odbiera nadzieję na sukces. 

ZACZYNAMY 🙂

  1. Jak Youtube liczy kasę i jak wygląda cała procedura do przelewu?

Twórca sam ustala w jakich miejscach chce ulokować reklamy w swoich filmach. Może ustawić reklamy na początku, w środku i na końcu. Natomiast reklamy w środku filmu można umieszczać tylko i wyłącznie w contencie dłuższym niż 8 minut.

To, gdzie twórca kanału ulokuje reklamy w swoim filmie nie daje 100% gwarancji, że zawsze pojawią się w tym miejscu. 

Stawki jakie Youtube płaci za reklamy zależą od kilku czynników. Przede wszystkim od kraju w jakim reklamy się wyświetlają, czyli od wysokości CPM dla danego kraju. Istotna jest również branża. Inne stawki będą dla reklam biznesowych, inne dla produktowych etc. Czynników jest naprawdę sporo i przewidzenie dokładnej wysokości zarobków jest bardzo trudne. 

Wiemy, że twórca otrzymuje 55% zarobków z reklam ze swoich filmów, więc Youtube dzieli się naprawdę szczodrze. Zapytałem Youtube o to, ile dokładnie twórca otrzymuje przychodu z konta Youtube Premium. Niestety, nie otrzymałem dokładnej odpowiedzi, natomiast Youtube zasugerował, że zarobki mieszczą się w przedziale 50-55%.

  1. Czy możesz coś powiedzieć o tworzeniu swojej strony www? Czy opłaca się kupować swoją domenę? Jaką platformę do tworzenia stron wybrać: WordPress czy Blogger?

Wszystkie moje strony zakładam na platformie WordPress. Jedynie Lulanko założyłem na Shoplo. Z czystym sumieniem mogę polecić WordPress, to prosty i intuicyjny system. 

Czy warto kupić domenę? Jak najbardziej tak. Koszt wykupienia domeny nie jest wysoki, więc lepiej w nią zainwestować. Słyszałem, że można skorzystać z darmowych domen, ale tego bym nie polecał. Swoją domenę zawsze możesz np. sprzedać, jeżeli uznasz, że już nie jest Ci potrzebna. 

  1. Opowiesz coś o współpracy z innymi markami na swoim kanale?

Zawsze wspominam, że zarabiam na Youtube z reklam. Nie bawię się we współprace, ponieważ zależy mi na dochodzie pasywnym, a taki przychód gwarantują mi reklamy. Natomiast otrzymuję sporo propozycji różnych współprac, zazwyczaj są to promocje produktów na moim kanale w zamian za darmowy produkt. Jedyną stałą współpracę podpisałem ze stacjami telewizyjnymi, którym udostępniłem wykorzystanie moich piosenek oraz filmików dla dzieci, za stałą, comiesięczną kwotę. 

  1. Jak zwiększyć zasięgi i wyświetlenia? Po jakim czasie zdobyłeś 1000 subskrypcji i zacząłeś zarabiać? 

Zdobycie 1000 subów i 4000 godzin wyświetleń, czyli spełnienie warunków do zarabiania na Youtube, zajmuje mi około 12 miesięcy. Opowiadałem o tym w moim filmie -> Pierwsze pieniądze z Youtube po… 3, 6 czy 12 miesiącach ❓⏳ Wypłata z Youtube – kiedy i jak?

Jeżeli wolisz przeczytać, to zapraszam-> Pierwszą wypłatę z Youtube dostaniesz po…

  1. Mam pytanie dotyczące zarobków w dolarach. Czasem pokazujesz zarobki w $, a czasem w PLN. Czy zarobki z Youtube są więc w dolarach, czy część w $, a część w PLN?

To, jaka waluta pokazuje się przy zarobkach ma związek z tym, jaką walutę wybrałem w Youtube Studio. Nie ma to żadnego znaczenia, jeżeli chodzi o zarobki, ponieważ na Youtube zarabiamy w dolarach. Następnie zarobki są przeliczane na złotówki i wypłatę na konto Adsense otrzymujemy w PLN. Warto wspomnieć, że Youtube wysyła nam zarobki po naprawdę dobrym i uczciwym kursie.

  1. Jak zarabiać na składankach skoro są roszczenia, a kasa z reklam idzie do wytwórni?

Jeżeli dodajesz składanki z wykorzystaniem cudzego contentu, to wytwórnia, która przesłała Ci roszczenie, będzie zarabiać na tej składance większą część zarobków, ale nie całość. Otrzymasz część zarobków, natomiast nie jestem w stanie powiedzieć Ci dokładnie jaką, ponieważ nie mam w tym doświadczenia. Rozmawiałem na ten temat z Ozyrysem, który zdradził, że zarabia na swoich filmach, natomiast musi dzielić się przychodem z wytwórniami.

  1. Jaki jest koszt zlecenia np. ułożenia i zaśpiewania piosenki dla dzieci plus zrobienie dla niej teledysku kreskówkowego?

Koszt zlecenia piosenki dla dzieci wraz z animacją jest dość wysoki. Za piosenkę płaciłem od 1 do 3 tysięcy, w zależności od tego, jak wymagający był utwór. Natomiast najdroższe jest zlecenie animacji, ponieważ wiąże się z kosztem od 3 do nawet 10 tysięcy. Rozbieżności są spore, ponieważ zależą od jakości i trudności wykonania zarówno piosenki, jak i animacji. Średnio za cały projekt płaciłem około 6 tysięcy. Jednak od czasu wprowadzenia ustawy COPPA dotyczącej contentu dziecięcego, tworzenie treści dla dzieci jest bardzo mało opłacalne. Inwestycja jest duża, zwrot marny. Osobiście, nie polecam 🙂 

  1. Jak wygląda Wasz zespół, z ilu osób się składa na stałe i z iloma pracujecie kontraktowo? Czym się kto zajmuje i jaka jest konkretnie Twoja rola? 

W tym momencie nasz zespół składa się na stałe z 4 osób. Jedna osoba jest managerem, który koordynuje pracę i zarządza zespołem. Ja natomiast dopatruję pracy, inspiruję, daję regularny feedback. Wszystko analizuję ze swoim zespołem i rozmawiam o kierunku, który obieramy. Zajmuję się głównie analizą Youtube oraz siedzeniem w cyferkach, czyli tym, co lubię najbardziej 🙂 Nie zajmuję się już produkcją contentu, oczywiście oprócz przebiznesu 😉  Poza tym współpracujemy z kilkoma osobami na zasadzie “ćwiartek/połówek” etatu. Mamy również sporo zleceniobiorców, np. copywriterów. Tworząc content dziecięcy stale współpracowaliśmy z wytwórniami i animatorami, ale z tego zrezygnowaliśmy.

Większość pracy wykonujemy sami. Tworzymy filmy, grafiki, piszemy treści na blogi etc. Często korzystamy z utworów ze strony artlist.pl.

Grafiki tworzymy na stronie canva.

Sklep połączony z blogiem stworzyliśmy na platformie Shoplo, o której już wspominałem.

Więcej na temat podejścia do Youtube jako do biznesu, dowiesz się z mojego filmu -> 

? Czy warto mieć biznes na Youtube?? Poznaj MEGA pomysł na biznes ?

lub artykułu -> Czy warto mieć biznes na Youtube?

  1. Czy kanał na Youtube jest moją własnością?

Nie, kanał na Youtube nie jest Twoją własnością. Youtube zawsze może usunąć Twój kanał, wyłączyć monetyzację, lub zrobić co sobie zapragnie. Natomiast do Ciebie należy content, który dodajesz. Dlatego zawsze zachęcam do zapisywania swoich filmów, w razie gdyby “zniknęły” z Youtube 😉 

  1. Czy jest sens zakładać konta na 7 mediach społecznościowych do promocji strony www? Czy lepiej na 2-4?

Według mnie nie. My nie skupiamy się na mediach społecznościowych, ale na wartościowym contencie i naszych stronach www, które dużo lepiej wspierają nasze kanały, niż jakiekolwiek social media. Jednak myślę, że dla niektórych kanałów prowadzenie Facebooka czy też Instagrama może być przydatne i pomocne. Wszystko zależy od tego, o jakiej tematyce prowadzisz Youtube i jaki cel chcesz osiągnąć. 

  1. Jak przebić się przez kolosy z milionami wyświetleń, żeby ludzie klikali w moje filmy? Mega duża konkurencja. Można wybić się bez reklam czy jakiś innych wspomagaczy? Bo tak patrzę i mnóstwo ludzi robi content np. ”relax music” i zebrali po kilka wyświetleń. To odbiera nadzieję na sukces. 

Nikt nie mówił, że jest i będzie łatwo. Jeżeli dopiero zaczynasz na Youtube, to na starcie masz trochę pod górkę, bo faktycznie dobrych i merytorycznych treści jest teraz multum. Nie oznacza to, że nie masz szansy wybicia. Bardzo często twórcy nowych kanałów uploadują po kilka filmów, nie zyskują po miesiącu miliona wyświetleń i zwyczajnie się poddają. Jeżeli będziesz konsekwentnie prowadził swój kanał, ze świadomością tego, że uzbieranie 1000 subów zajmie Ci prawdopodobnie około roku czasu, to masz oczywiście szansę osiągnąć sukces i za kilka lat zostać sam jednym z “kolosów” 🙂

Przykładem jest np. mój kanał Pettime, który założyłem w zeszłym roku. Po kilku miesiącach solidnej, i co najważniejsze, regularnej pracy, kanał zaczął zarabiać i ma się dobrze! Może i nie zarabia kokosów, ale tego się nie spodziewaliśmy od razu. Wiemy, że na konkretne zarobki trzeba jeszcze trochę poczekać. Jednak dzięki codziennej pracy i konsekwencji zbliżamy się do celu.

Mam nadzieję, że odpowiedzi na moje pytania “rozjaśniły” Wasze wątpliwości i mój artykuł był dla Was pomocny 🙂

Dodaj komentarz