pierwsza wypłata z youtube

Pierwszą wypłatę z Youtube dostaniesz po…

Zastanawiasz się po jakim czasie od momentu uploadowania pierwszego filmu na swoim kanale, zaczniesz zarabiać na Youtube? Nie podam Ci dokładnej daty i godziny :), ale zdradzę Ci po ilu miesiącach możesz spodziewać się pierwszej wypłaty od Youtube.

Zacznę od tego, że Twój kanał zostanie przyjęty do programu partnerskiego Youtube, gdy spełni dwa główne wymogi:

* uzbiera 1000 subskrybentów oraz

* 4000 godzin czasu oglądania publicznych treści w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Oczywiście oprócz tego, Youtube decyduje, czy Twój kanał jest zgodny z jego polityką. Powiem szczerze, bywa i tak, że łatwiej jest uzbierać ilość subskrypcji oraz spędzonych godzin na kanale, niż spełnić pozostałe “warunki do przyjęcia do programu partnerskiego”. Kilka razy zdarzyło mi się, że Youtube “za pierwszym razem” nie przyjął mojego kanału do zarabiania. Przyczyny były różne. Zazwyczaj Youtube miał problem z “powielaniem treści”, czyli według niego moje filmy były do siebie podobne…

Na pytanie, po jakim czasie otrzymasz pierwszą wypłatę od Youtube, odpowiem Ci na podstawie analizy włączenia monetyzacji na moich kanałach.

Zerknij na tabelkę

Trzecia kolumna to ilość miesięcy po jakich kanały zostały przyjęte do programu partnerskiego Youtube, od momentu dodania pierwszego filmu. Natomiast kanały: Language Freak, Przebiznes oraz PeTTime jeszcze nie zarabiają. W przypadku tych kanałów wpisałem przewidywaną ilość miesięcy po jakich zaczną zarabiać, na podstawie obecnych statystyk.

Spośród kanałów, które mają włączoną monetyzację, najszybciej zostały przyjęte do programu partnerskiego, kanały Lulanko (z szumami, kołysankami, muzyką do snu oraz piosenkami dla dzieci) oraz Bedroom Music (z muzyką romantyczną). Zaczęły zarabiać już po 6 miesiącach od premiery pierwszego filmu! 

Niewiele później, bo po 9 miesiącach otrzymałem wypłatę za kanał Piesio Tv z piosenkami dla dzieci. Po 13 miesiącach zaczął zarabiać Golden Sunset z muzyką relaksacyjną. Najpóźniej, ponieważ dopiero po około 3 latach zaczęły zarabiać kanały o tematyce przedłużania rzęs. To bardzo niszowe kanały, stąd tak długi czas. Natomiast nad kanałem Schöne Träume pracowałem bardzo mało, dlatego Youtube włączył monetyzację dopiero po ponad 2 latach.

Analizując wszystkie przypadki mogę stwierdzić, że średnia, która wyniosła 17 miesięcy jest nieco zawyżona. Wziąłbym pod uwagę medianę, czyli 12 miesięcy, zważając na kanały niszowe oraz jeden, do którego się nie przyłożyłem 🙂 

Także stwierdzam wszem i wobec: 

Potrzebujesz jednego roku, aby Twój kanał został przyjęty do programu partnerskiego i zaczął zarabiać!💲💲💲

Zerknijmy jeszcze na obecne statystyki kanałów, które jeszcze nie zarabiają. Na pierwszym miejscu plasuje się kanał językowy Language Freak. Już po 3,5 miesiącach od uploadowania pierwszego filmu, zebrał 506 subskrypcji oraz uzyskał 4251 godzin czasu oglądania publicznych filmów. Czekamy tylko na 494 suby i monetyzacja powinna zostać włączona 🙂 

Natomiast jest jedna sprawa, na którą warto zwrócić uwagę. W statystykach kanału pojawia się inna ilość godzin czasu oglądania od ilości w rubryce “Zarabianie” w Studio Twórców.

Skąd wynika taka różnica? Niestety nie jestem w stanie tego stwierdzić. Rozumiem, że 4251 godzin dotyczy czasu oglądania PUBLICZNYCH filmów, ale nie oglądamy naszych filmów prywatnie godzinami. Oczywiście, że sprawdzamy je jeszcze przed publikacją, ale samo to nie podbiłoby tak godzin. Nie wiem, dlaczego te ilości godzin tak bardzo się różnią…

Najważniejsze jest jednak to, że liczba godzin przekracza wymagane 4000 godzin 🙂

Po wejściu w rubrykę “Zarabianie” w Studio Twórców, zachęcam Cię do kliknięcia opcji “POWIADOM MNIE, GDY BĘDĘ SIĘ KWALIFIKOWAĆ”.

Dzięki temu, otrzymasz e-mail z gratulacjami od Youtube i informacją, że Twój kanał został przyjęty do programu partnerskiego Youtube. 

Wtedy będziesz musiał skorzystać z programu Adsense, aby wypłacić pieniądze od Youtube. “Uruchomienie” Google Adsense niestety trochę trwa, ponieważ najpierw Google wyśle do Ciebie list weryfikacyjny, na który będziesz czekał około 2 tygodni. 

Po całym procesie weryfikacyjnym Twojego adresu, nastąpi proces weryfikacji konta bankowego.

Po wszystkich weryfikacjach, pomiędzy 10 a 14 dniem kolejnego miesiąca zobaczysz na koncie Adsense swoje zarobki z Youtube. Jeśli będziesz zarabiał na kilku kanałach Youtube to pojawi się tylko jedna kwota. Suma zarobków ze wszystkich Twoich kanałów Youtube. Nie będziesz tutaj widział rozbicia na poszczególne kanały. Natomiast 21 dnia miesiąca będziesz mógł wypłacić pieniądze, jeśli Twoje zarobki osiągną próg 300 zł.

Podsumowując, musisz systematycznie i konsekwentnie pracować nad swoim kanałem przez około 12 miesięcy, aby zacząć zarabiać 🙂 Uzbrój się w cierpliwość, ale wiedz, że warto i nie będziesz żałował 🙂

18 listopada Youtube wprowadził nowe prawo do “Warunków Zarabiania”. Mianowicie, będzie wyświetlał reklamy na kanałach, które nie zostały jeszcze przyjęte do programu partnerskiego! Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Youtube wyświetli reklamy, ale za nie NIE zapłaci 🙄

Leave a Comment