Nowy Ład – wyliczam straty przedsiębiorców! Podpowiadam co możesz zrobić.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak będzie funkcjonowała nowa kwota wolna od podatku?

Ile stracisz na składce zdrowotnej wynoszącej 9% i liczonej od dochodu?

Jak działają super podatki na sterydach?

Czy kwota wolna od podatku na poziomie 30 000 zł będzie dla wszystkich?

Kwota wolna od podatku dumnie ogłaszana na poziomie 30 000 zł dla wszystkich, może jednak nie być dla wszystkich Polaków. Przypomnijmy, że z kwoty wolnej 8 000 zł jaka jest obecnie korzysta tylko promil Polaków, zarabiających miesięcznie… 660 zł.

Jeśli zarabiasz więcej, to już Cię ona nie obowiązuje w pełnym zakresie.

Już wiemy, że nowa kwota wolna od podatku nie obejmie w ogóle przedsiębiorców i Youtuberów działających na ryczałcie oraz na podatku liniowym. A właśnie na podatku liniowym i na ryczałcie działa ponad 90% przedsiębiorców w kraju. Można powiedzieć, że zarówno nowa kwota wolna od podatku, jak i stara jest dla elit.

Dodatkowo nawet jeśli będziesz rozliczał się na zasadach ogólnych, czyli według tzw. skali, to od pierwszych 30 000 zł i tak zapłacisz 9% nowego podatku zdrowotnego. Dlaczego? Ponieważ kwota wolna od podatku „uwalnia” Cię tylko od PIT, ale nie od składki zdrowotnej. Spowoduje to, że kwota wolna od podatku zostanie w Polsce po prostu zniesiona – no, chyba że będziemy czepiać się słówek, ale to nie o to chodzi, przynajmniej nam podatnikom.

Jeśli jesteś zainteresowany tym, ile stracisz na nowym podatku zwanym dla zmylenia przeciwnika „składką zdrowotną”, zerknij na poniższą tabelę ?

Składka zdrowotna na poziomie 9%

Powyżej przedstawiam kalkulację obrazującą straty jakie poniosą małe firmy, przedsiębiorcy i Youtuberzy (a także pracownicy) po wprowadzeniu nowego podatku.

Dla przypomnienia, płacona ryczałtem składka zdrowotna na poziomie 381 zł została zniesiona i zastąpiona podatkiem 9% od Twoich dochodów.

Jak widzisz, prowadząc małą firmę o przychodach do 5 000 zł teoretycznie będziesz na plus, ale już wiadomo, że pojawi się jakiś próg minimalny, zapewne właśnie to 381 zł. Także dla małych firm nowy podatek może być co najwyżej neutralny, ale dla osób i firm zarabiających więcej niż 5 000 zł miesięcznie zaczyna się już drenowanie kieszeni. I tak osoba zarabiająca 10 000 zł miesięcznie będzie musiała zapłacić 1 900 zł podatku PIT i 519 zł miesięcznie nowego podatku tzw. składki zdrowotnej. Po opodatkowaniu zostanie jej 7 581 zł. Jeśli będzie zarabiała 100 000 miesięcznie, PIT wyniesie 19 000, podatek zdrowotny wyniesie 5 190 zł i dojdzie nowy podatek do zapłaty, tak zwana…

Danina solidarnościowa – czyli podatek na sterydach, który omija logikę i zdrowy rozsądek

Danina solidarnościowa to podatek, który omija zdrowy rozsądek. Dlaczego? Wyjaśniam poniżej ?

  • Rozliczając się wspólnie z małżonkiem i tak bierzesz do podstawy opodatkowania całość swoich dochodów.
  • Super danina na sterydach ma w sobie tyle siły, że przebija się z impetem przez wszystkie odliczenia, np. odliczenia z tytułu przekazanych darowizn, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi B+R czy strat z ubiegłych lat.

Jak to działa w praktyce? Załóżmy, że zarobiłeś milion z działalności gospodarczej i 10 000 zł ze sprzedaży akcji na giełdzie. Jeśli w zeszłym roku miałeś 10 000 straty z giełdy to na zdrowy rozsądek nie powinieneś płacić żadnego podatku Belki. Nie do końca.

Możesz odliczyć tylko 50% strat, więc do podatku 19% musisz wziąć 5 000 zł.

Danina solidarnościowa jest jeszcze lepsza, ona całkowicie zignoruje to, że miałeś stratę w zeszłym roku. Do jej wyliczenia weźmiesz całą kwotę 10 000 zł, jaką zarobiłeś w tym roku. Zeszłoroczna strata? Danina się tym nie przejmuje. Dlatego nazywam ją super podatkiem, omija wszystkie ulgi, straty i odliczenia z jakich możesz korzystać w ciągu roku.

Do rozkminki:

– Zastanów się czy ryczałt lub podatek liniowy nadal jest dla Ciebie. Czy może rozliczenie według skali nie będzie dla Ciebie lepsze w obecnej sytuacji?

– Zastanów się czy spółka z o.o. nie przyniesie Ci większych korzyści podatkowych.

– Pamiętaj, czeska granica wcale nie jest daleko 🙂 może warto wybrać się na złotego bażanta i przy okazji założyć firmę 🙂

Dodaj komentarz