Zobacz ile podatku zapłacisz w 2022 roku!

Doczekaliśmy się – rząd przyjął projekt ustawy “Nowy Ład”. Chcesz dowiedzieć się jakie konkretne zmiany podatkowe wejdą w życie wraz z 2022 rokiem? Otóż okazuje się, że zmiany nie będą takie same dla wszystkich. Wszystko będzie zależało od formy opodatkowania jaką wybrał przedsiębiorca. Przedstawiłem to w formie graficznej ?

Jak już zapewne wiesz, kwota wolna od podatku zostanie zwiększona z 8 000 zł na 30 000 zł, jednak tak jak widać na tabeli – nie będzie dotyczyła wszystkich, a wręcz przeciwnie – mniejszości. Jednak tak naprawdę to z kwoty wolnej od podatku zostanie zniesiony tylko podatek dochodowy, a nie nowy podatek zdrowotny. Co to oznacza? Że tak naprawdę to kwota wolna od podatku, wcale nie jest od niego wolna… 🙂 

Skala podatkowa – jeżeli rozliczasz się według skali podatkowej to będziesz mógł korzystać z “kwoty wolnej od podatku” oraz z nowego progu podatkowego (zwiększonego z 85 000 na 120 000 zł). Natomiast będziesz musiał płacić dodatkowe 9% składki zdrowotnej (czyt. podatku zdrowotnego). Co z tego wynika? Rozliczanie się według skali będzie niestety – nieopłacalne.

Kwota wolna od podatku oraz podniesienie progu podatkowego nie dotyczą podatku liniowego. Co więcej, liniowcy będa musieli płacić dodatkowe 4,9% podatku zdrowotnego.

Składka zdrowotna w przypadku ryczałtu będzie naliczana od przeciętnego wynagrodzenia, przez co wyniesie od 300 do 900 zł. 

Kolejnym podatkiem, który zostanie zwiększony w 2022 roku będzie oczywiście podatek inflacyjny, którego wzrost jest mówiąc wprost – nieunikniony. Na ten moment Główny Urząd Statystyczny wykazał 5,4% inflację, w przyszłym roku prognozuję wzrost o minimum 2%. 

Niestety system naprawczy gospodarki jest na tyle optymistyczny co nadchodząca pora roku ?. Jednak lepiej wiedzieć wcześniej co nas czeka w 2022, a Polski Ład to „prosty”, liczący zaledwie 700 stron projekt ustawy. Miłej lektury.

Dodaj komentarz