Dokument podatkowy 1042-S dla Youtuberów – co z nim zrobić?

W ten weekend wszyscy twórcy na Youtube otrzymali od Google Adsense maila z dziwnym formularzem.

Tytuł maila brzmiał:

Google Payments: Twoje dokumenty dotyczące amerykańskiego podatku u źródła są dostępne. Uzyskaj dostęp do zmienionych dokumentów podatkowych online.

Co to jest podatek u źródła na YouTube? Co zrobić z dokumentami podatkowymi 1042-S? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu oraz nowego odcinka.

Formularz W-8BEN dla Youtuberów.

Wszystko zaczęło się gdy w zeszłym roku, YT kazał nam wypełniać formularz W-8BEN.

Jeśli jesteś „osobą zagraniczną”czyli spoza USA, masz obowiązek jako polski Youtuber uzupełnić formularz W-8BEN.

Jak to zrobić, mówiłem w filmie o nowym podatku z USA dla polskich YouTuberów.

W przypadku twórców, uzyskujących dochody pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, obowiązuje podatek wynoszący 30% – pobierany już u źródła. Jednak jako że Polska ma jakąś dziwną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, to nasza stawka nie wynosi ani 30%, ani 0%, tylko…. 10%. Dlaczego 10%? … bo tak.

10% procent to nie jest tak źle, a to że jest to podatek pobierany u źródła znaczy tyle, że to YT jest odpowiedzialny za jego pobranie i wpłacenie do IRS (amerykańskiej skarbówki) a nie my. Tyle wygody w tej całej niemiłej sytuacji.

Co to jest formularz 1042-S dla Youtuberów?

Formularz 1042-S zawiera sumę płatności z tytułu zarobku, jaki wygenerowali nam widzowie z USA w zeszłym roku. Jak widzisz u mnie jest to jakieś 13K dolarów, więc można łatwo policzyć, że zapłaciłem 1,3K USD tego podatku.

formularz 1042-s

Formularz 1042-S służy do zgłaszania informacji o dochodach i potrąceniach pochodzących z USA do Internal Revenue Service (IRS) oraz do osoby lub firmy, która otrzymała płatność.

Formularz 1042-S nie pokazuje całego zarobku na YT. Tylko ten wygenerowany w USA.

Co zrobić z dokumentem 1042-S Youtuberze?

Zachowaj kopie tego dokumentu. Zalecam też skontaktowanie się z doradcą prawnym lub podatkowym, jeśli masz jakieś wątpliwości gdyż mój artykuł nie jest poradą prawną.

Pamiętaj, że dokument 1042-S wysyłany jest osobno do każdego konta Adsense jakie posiadasz i tak, można mieć więcej kont Adsense niż jedno. 

Co ja zrobiłem z dokumentem 1042-S? Chowam do szuflady. Staram się zapomnieć 🙂

A skoro jesteśmy przy bzdurnych podatkach i regulacjach nie wiem czy wiesz, ale jeśli zarabiasz na kanale to najpewniej musisz wpisać się do KRRiT. Podsyłam link do filmu.

Dodaj komentarz