Co dzieje się z kanałem na Youtube po włączeniu zarabiania? Q&A!

W tym artykule odpowiem na nurtujące Was pytania, które często zadajecie w komentarzach pod filmami na moim kanale Przebiznes :).

Poznaj szczęśliwą siódemkę najczęściej zadawanych mi pytań (odnośnie Youtube, oczywiście ?): 

  1. Jak założyć stronę www i jaki jest jej koszt?
  2. Jak sprawdzić CPM (zarobki za tysiąc wyświetleń) w poszczególnych krajach?
  3. Jak wyglądają zarobki po przyjęciu do programu partnerskiego? Czy Youtube zapłaci za wyświetlenia “z przeszłości”, czy tylko za te, które dopiero zdobędę?
  4. Jaka jest +/- średnia normalnego przyrostu subskrybentów na kanale z Twojego doświadczenia?
  5. Czy Youtube nie będzie negatywnie postrzegał filmów, które przygotowałem ze sporym wyprzedzeniem i oczekują na publikację?
  6. Jakie konto Adsense wybrać – prywatne czy firmowe?
  7. Czy i jak program partnerski wpłynął na zasięgi?

Jak założyć stronę www i jaki jest jej koszt?

Koszt założenia prostej strony www w systemie WordPress wynosi około 500 zł. Założenie takiej strony zlecamy firmie zewnętrznej. Natomiast e-commerce połączony z blogiem założyłem na platformie Shoplo – https://bit.ly/3p2qQse -, w tym przypadku cena zależna jest od planu, który wybierzesz. My wybraliśmy plan PRO i póki co w zupełności nam wystarcza. 

Tak jak kilkukrotnie wspominałem, założenie strony www pod kanał Youtube posiada wiele korzyści. Zawsze polecam wspieranie kanału dodatkową witryną. To świetne rozwiązanie, które wpływa na pozycjonowanie naszych filmów na Youtube, dzięki przypodobaniu się algorytmowi 🙂

Więcej dowiesz się w artykule Dlaczego warto zrobić stronę www pod kanał na Youtube? 5 MOCNYCH ARGUMENTÓW ✊

Jak sprawdzić CPM (zarobki za tysiąc wyświetleń) w poszczególnych krajach?

Polecam założenie mobilnej aplikacji “Youtube Studio”, na której w bardzo czytelny i jasny sposób przedstawiony jest CPM dla poszczególnych krajów. Możesz sprawdzić CPM dla każdego kraju, wybierając określony czas jaki Cię interesuje, np. ostatnie 28 dni, cały okres prowadzenia kanału, etc. 

Jak wyglądają zarobki po przyjęciu do programu partnerskiego? Czy Youtube zapłaci za wyświetlenia “z przeszłości”, czy tylko za te, które dopiero zdobędę?

Oczywiście, Youtube nie płaci “wstecz”. Zarabiasz od momentu przystąpienia do programu partnerskiego. Można powiedzieć, że wyświetlenia sprzed zakwalifikowania się do programu partnerskiego Youtube, działały “Pro Bono” 😉

Jaka jest +/- średnia normalnego przyrostu subskrybentów na kanale z Twojego doświadczenia?

Odpowiem na przykładzie Przebiznesu. Początkowo zyskiwałem od 0 do 5 subskrybentów dziennie, obecnie około 20. Natomiast taki wynik udało mi się osiągnąć dopiero po upływie około roku od czasu założenia kanału.  

Czy Youtube nie będzie negatywnie postrzegał filmów, które przygotowałem ze sporym wyprzedzeniem i oczekują na publikację?

Nie, Youtube nie będzie negatywnie postrzegał filmów, które wcześniej uploadowałeś na swój kanał, i które czekają w kolejce na swoją premierę. Można śmiało planować materiał “do przodu”. Także, wcześniejsze wgrywanie, uzupełnianie tytułu, opisów, tagów przed premierą nie ma żadnego znaczenia na odbiór przez algorytm Youtube. Youtube Cię za to nie ukaże ?

Jakie konto Adsense wybrać – prywatne czy firmowe?

Nie ma to żadnego znaczenia. Sam Youtube pisze, że “OBA TYPY KONT MAJĄ TE SAME FUNKCJE I SĄ IDENTYCZNIE ROZLICZANE”.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule – https://support.google.com/adsense/answer/10163?hl=pl

Czy i jak program partnerski wpłynął na zasięgi?

Zakwalifikowanie się do programu partnerskiego Youtube ma znaczący wpływ na zasięgi. Zaczynając zarabiać, algorytm “wkręca” nas w system rekomendacji. Zwiększa się zarówno ilość wyświetleń, jak i subskrypcji. Zobacz na statystyki kanału przeBIZNES. Po włączeniu zarabiania pod koniec grudnia, wyświetlenia od razu wystrzeliły w górę. Natomiast od stycznia dzienne wyświetlenia przekraczają 1000 🙂 i wciąż pną się w górę! Zobacz sam!

Podobnie na kanale Language Freak, po włączeniu zarabiania w styczniu, zarówno wyświetlenia, jak i szybkość zdobywania subów skoczyły do góry ??

Analizując powyższe przykłady, widzimy, że po uzyskaniu 1000 subów i 4000 godzin oglądalności, czyli po rozpoczęciu zarabiania, Youtube staje się dla nas bardziej łaskawy i przychylny 🙂 Zaczyna nas promować, co przekłada się na ilości wyświetleń i subów ? 

Mam nadzieję, że moje odpowiedzi pomogły rozwikłać Twoje wątpliwości i zagwostki odnośnie Youtube ?

Zapraszam do obejrzenia filmu, w którym usłyszysz bardziej szczegółowe odpowiedzi na w.w. pytania ?

Dodaj komentarz