Zakładając pierwszy kanał na Youtube, intuicyjnie stworzyłem pod niego stronę internetową. Okazało się, że intuicję mam całkiem niezłą i zacząłem tworzyć strony dla wszystkich moich kanałów na Youtube. Powiem Ci jedno – naprawdę warto i z czystym sumieniem mogę Ci podpowiedzieć – zrób to samo!
Dlaczego? Jakie korzyści płyną z założenia osobnej witryny z blogiem pod kanał na Youtube?
Poznaj 5 zalet założenia strony internetowej pod swój kanał.
1. Strona www jest Twoją własnością (w przeciwieństwie do kanału na Youtube)
Co prawda filmy, które dodajesz na swój kanał na Youtube są Twoją własnością, ale jak dobrze wiesz, o Twoim kanale decyduje Youtube. To, czy włączy Ci monetyzację, a może zdecyduje się usunąć kanał, zależy tylko od niego. Youtube może robić z Twoim kanałem, co tylko chce. Co prawda treści są Twoje, ale na kanale Youtube podlegają pod ogólny i niejasny regulamin Youtube.
Z drugiej strony, blog lub strona internetowa zawsze jest tylko i wyłącznie Twoją własnością. Nawet jeżeli Twój kanał ulegnie demonetyzacji, albo co gorsza zostanie usunięty, nie zostaniesz z niczym.
2. Własna witryna daje Ci dodatkowe źródło ruchu na filmach
Youtube i witryna internetowa działają na zasadzie niemal idealnej symbiozy.
Zarówno strona www wspiera Twojego Youtube, jak i Youtube wspiera Twoją stronę. Twoi odbiorcy z Youtube czytają Twojego bloga, a czytelnicy Twoich treści chętnie klikają udostępniane filmy w artykule. To takie proste, a takie piękne 🙂 Dzięki tej współpracy zarówno Twoja witryna, jak i Twój kanał rosną w siłę.
Zobacz na przykładzie mojego kanału Przebiznes, jak strona wspiera Youtube ?
Na kanale Przebiznes zewnętrzne źródła wizyt stanowią 7,5% łącznych wizyt na moim kanale. Natomiast 15% źródeł zewnętrznych generuje moja strona przebiznes.pl, na której aktualnie przebywasz ?
Kolejny przykład to Lulanko. Na przykładzie tego kanału, a dokładnie jednej sytuacji jaka miała miejsce w 2019 roku, mogę śmiało stwierdzić, że strona www może mieć ogromny wpływ na Youtube. O czym opowiem Ci w punkcie 3, ale spójrz jeszcze na obecne statystyki.
Aktualnie na kanale Lulanko, źródła zewnętrznych wizyt wynoszą 3,5%, a spośród tego strona lulanko.pl generuje 1,5% wizyt. Może to wydawać się stosunkowo niewiele, ale wierz mi ma to bardzo duży wpływ na Twoje relacje z algorytmem Youtube.
To jaki ruch generuje strona, czyli 1,5% wizyt źródeł zewnętrznych, nie jest jedynym sposobem w jaki strona wspiera kanał.
Strona www buduje nasze relacje z algorytmem.
To, że strona “przyprowadza” ludzi z zewnątrz ma ogromny wpływ na algorytm, który zaczyna nas rekomendować na Youtube. Co to dokładniej oznacza? Przejdźmy zatem do korzyści numer…
3. Strona internetowa wspiera Twoje filmy pod kątem SEO
Posiadanie strony internetowej pod Youtube, pomaga nam stworzyć świetne SEO. Udowodniła mi to sytuacja z 2019 roku, o której wcześniej wspomniałem. Przeniosłem moją “starą” stronę lulanko.pl z wordpresa na ecommerce, niestety zrobiłem to dość nieudolnie i zbyt szybko, o czym dały znać statystyki na kanale. Przed przeniesieniem strony, piosenki dla dzieci zamieszczone na moim Youtubie hulały jak szalone (strona lulanko.pl wspierała głównie piosenki dla dzieci).
Zobacz sam, z proponowanych filmów przez Youtube odwiedzało mnie ponad 20.000 osób DZIENNIE!? Czyli algorytm proponował moje filmy w serwisie, co napędzało odwiedziny na moim kanale.
Natomiast po przeniesieniu strony, nastąpił ogromny spadek odwiedzin, a ilość użytkowników z proponowanych spadła do około 500 osób dziennie! Czyli, algorytm przestał promować piosenki dla dzieci, co poskutkowało ogromnym spadkiem odwiedzin i… zarobków.
Sam widzisz, Twoja strona internetowa, którą skrupulatnie oraz konsekwentnie prowadzisz może przełożyć się nie tylko na dodatkowe źródło wizyt, ale w szczególności na promowanie Twojego kanału przez algorytm Youtube.
4. Umożliwia Ci budowanie bazy mailingowej
Prowadzenie strony www umożliwi Ci zebranie e-maili od osób, które odwiedzają Twoją witrynę, dzięki czemu możesz zebrać kolejne wyświetlenia na Twoich filmach na Youtube. Jak to zrobić? Wystarczy połączyć swoją stronę internetową lub bloga z jakimś dobrym systemem do obsługi maili, np. takim jak getresponse.pl. Za jego pomocą możesz tworzyć szybko i sprawnie kampanie mailingowe, w których zamieszczasz linki do filmów na Youtube.
Przykład:
Nagrywając nowy film, piszę do niego artykuł. Między innymi taki, jaki właśnie czytasz 🙂 Następnie tworzę kampanię mailingową na Getresponse lub Freshmailu, gdzie zamieszczam krótki, chwytliwy tekst wraz z linkami zarówno do filmu, jak i do artykułu. Przeważnie w zamieszczony link klika kilkanaście osób, co daje mi dodatkowe źródło pozyskiwania ruchu na moich filmach. Takie osoby “z zewnątrz” są świetnym kąskiem dla algorytmu Youtube, któremu zależy na ściąganiu ludzi do serwisu. Dzięki temu, Youtube odwdzięczy się rekomendując mój kanał w polecanych. Taka forma przysługi 😉
Jeżeli jesteś ciekaw, ile osób przeszło z e-maila do Twojego filmu, możesz to sprawdzić. Po wysłaniu kampani, w statystykach zobaczysz CTR, czyli Click-Through Rate. CTR oznacza ilość osób, które kliknęły w zamieszczony przez Ciebie link w e-mailu.
U mnie CTR wynosi 7, co oznacza, że na 100 wysyłanych maili 7 osób “przeklikuje się” do filmu na Youtube.
Jeśli początkowo Twoja lista mailingowa będzie niewielka, nie przejmuj się. Youtube docenia to, że ściągasz ruch na Youtube z zewnątrz, nawet jeżeli będzie to tylko kilka osób.
5. Własna strona internetowa zapewnia dodatkowe źródło przychodu
Twoja strona www może stać się kolejnym źródłem przychodu. Na stronie lulanko.pl zaczęliśmy sprzedawać MP3 z białymi szumami oraz urządzenie Jajko-Usypiajkę. Pewnie zastanawiasz się jaki związek ma sklep internetowy z kanałem na YT? Otóż możesz promować swoje produkty w kartach na filmach.
Widz oglądając Twój film na Youtube, może przejść do Twojego sklepu internetowego i dodatkowo zakupić u Ciebie produkt 🙂
Dzięki temu generujesz przychód na swojej stronie, wspomagając się Youtubem. To naprawdę działa. Sam jestem tego przykładem. Sprzedaż na lulanko.pl, wspierana przez kanał na Youtube, wygenerowałą tak duży przychód, że zostaliśmy nagrodzeni nagrodą E-Gazele Biznesu w 2019 roku. Zajęliśmy 3 miejsce w rankingu PULSu BIZNESU jako “Najszybciej rozwijający się e-commerce w Polsce”.
Jak widzisz, nawet z malutkiej strony www jaką kiedyś było lulanko.pl, możesz stworzyć świetnie zarabiający sklep internetowy. A zaczęło się tak niewinnie…:)
Jeżeli nie masz pomysłu na to, jak może wyglądać Twoja strona www spróbuj najprostszej z możliwych form. Możesz embedować swój film z Youtube z nowym, unikalnym opisem. Do tego możesz założyć bloga + proste zakładki takie jak “O mnie”, “Moja historia”, “Kontakt”, etc. Zobacz, jakie strony www prowadzę pod moje kanały na Youtube. Może Cię zainspirują 🙂
Do mojego kanału Przebiznes, mam stronę na której właśnie jesteś ?
Do kanału Lulanko -> https://www.lulanko.pl/ lub wersja dla tych, zawsze mieli piątki z angielskiego https://www.lulanko.co.uk
Do kanału z muzyką relaksacyjną Golden Sunset Relaxing And Meditation Music -> http://www.goldensunsetmusic.com/
Do kanału z muzyką erotyczną Bedroom Music And ASMR -> https://bedroomusic.pl/
Do kanału z nauką języków obcych Language Freak -> https://languagefreak.eu/
Do kanału z piosenkami dla dzieci PiesioTV -> https://piesio.tv/
Oczywiście najważniejsze jest to, abyś w artykułach zamieszczał swoje filmy z Youtube, dzięki temu zyskasz cenne linki zewnętrzne.
Mówię to z doświadczenia – “Warto połączyć swój kanał Youtube ze stroną www!”
W filmie “Dodawanie strony www na Youtube | Jak dodać link do strony w karcie? ?” podpowiem Ci jak to zrobić. Oprócz tego, warto dodać zapis do newslettera, dzięki czemu zbierzesz listę mailingową, o której wcześniej wspominałem. Pamiętaj, aby newsletter był dość unikalny i potrafił zaciekawić. Tutaj przykład mojego newslettera, który jest pokarmem dla umysłu 🙂
Zdradzę Ci jeszcze małego TIPA, co warto zamieszczać na stronie. Możesz dodać linki do najpopularniejszych filmów na Youtube z “Twojej dziedziny” . Np. na stronie Piesio TV linkujemy również najpopularniejsze piosenki dla dzieci t.j. Baby Shark, Lisek Łakomczuszek, Idziemy Do Zoo itp. Dzięki temu zdobywamy świetne słowa kluczowe, wraz z pozycjonowaniem w Google.
Jeszcze jedna sprawa. Jeżeli Twoja strona początkowo nie będzie zyskiwała mnóstwa wyświetleń, nie trać zapału. Z czasem zyskasz coraz więcej użytkowników. Zobacz statystyki na stronie przebiznes.pl. Na początku tylko kilka osób odwiedzało moją stronę.
Natomiast po kilku miesiącach… zrobiło się ich coraz więcej i z 3 użytkowników dziennie zrobiło się ponad 200 🙂
Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Cię, do założenia strony www pod kanał Youtube. Jak widzisz niesie to szereg korzyści. Być może nie poprzestaniesz na blogu, a zbudujesz nawet e-commerce, który przyniesie Ci stałe źródło dochodu. Nie czekaj, przekonaj się sam 😉