Jak zaoszczędzić 51.612 PLN na rozliczaniu z Youtube?

Wiele osób zastanawia się nad założeniem kanału na Youtube. Nie stopuje ich słomiany zapał, a obawa przed rozliczeniem z Youtube. Podatki, ZUS, VAT – jak się za to zabrać? Dzisiaj pokażę Ci jakie to jest proste, a jeśli już prowadzisz swój kanał zdradzę Ci, w jaki sposób może w Twojej kieszeni zostawać więcej pieniędzy. A to wszystko dzięki zaledwie 3 prostym i sprawdzonym przeze mnie sposobom.

Zacznę od tego, gdzie rozliczamy się z naszych Youtubowych zarobków.

Czy słyszałeś kiedyś o Google Adsense? To taki “program”, w którym możesz magazynować swoje przychody z reklam z Youtube lub np. ze swojego bloga. To coś, a’la świnka skarbonka :). Rozbijasz kiedy chcesz, pod warunkiem, że przekroczysz próg wypłaty wynoszący 300 PLN.

Wygląda tak:

google-adsense

Przejdźmy do sedna, czyli:

3 ROZLICZENIOWE TRICKI

1. Podatek VAT – czyli jak go NIE płacić. 

Prowadząc Youtube’a nie musisz płacić podatku VAT. Zarówno jeżeli prowadzisz spółkę z.o.o., jak i jednoosobową działalność gospodarczą. Wystarczy, że zarejestrujesz swoją firmę jako płatnika VAT-u wewnątrzwspólnotowego. 

O co chodzi?

O to, że dostarczając usługi lub produkty na terenie Unii Europejskiej jesteśmy zwolnieni z płacenia VAT-u :).

W przypadku Youtube’a jesteśmy eksporterem usług, ponieważ eksportujemy usługi do Irlandii (to europejska stolica Googla :)). Czyli wystawiamy Youtubowi fakturę z Vatem EU wynoszącym okrągłe 0%.

2. Podatek dochodowy – czyli jak płacić 9% zamiast 19%?

Podatek dochodowy musisz zapłacić, ale jego wysokość zależy od tego czy prowadzisz firmę, czy spółkę. 

*Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą to płacisz podatek dochodowy w wysokości 19%.

*Jeżeli prowadzisz spółkę z.o.o. to płacisz podatek dochodowy w wysokości 9%.

10% różnicy – myślę, że się opłaca :).

3. Spółka z.o.o.

Zachęcam Cię do założenia spółki z.o.o., bo oprócz mniejszej dochodówki:

  • nie płacisz ZUS-u, jeżeli jest to spółka 2-osobowa. W tym momencie ZUS wynosi prawie 1.500 PLN, więc możesz zaoszczędzić 18.000 PLN ROCZNIE!

Ciekawostka: 

Jeżeli zarabiasz na Youtube, ale są to jeszcze stosunkowo niewielkie zarobki to zamiast zakładania działalności  gospodarczej zachęcam Cię do skorzystania z dość nowej formy rozliczenia, która nazywa się “działalność nierejestrowana”. W przypadku zgłoszenia swojej działalności jako działalności nierejestrowanej nie musisz płacić ZUS-u ani mieć księgowej. Wystarczy, że na koniec roku rozliczysz się PITem – to wszystko. 

Możesz prowadzić działalność nierejestrową, jeżeli masz miesięczne przychody mniejsze niż 1.350 PLN i przez okres 60 miesięcy wstecz nie prowadziłeś żadnej działalności gospodarczej. 

Podsumowanie:

1. Przy prowadzeniu działalności na Youtube warto założyć spółkę z.o.o. 

Dzięki temu oszczędzisz na:

  • podatku dochodowym
  • zusie

2. Przy zostaniu Vatowcem UE płacisz podatek 0%, czyli go nie płacisz :). Każdy przychód jest więc kwotą “na rękę”, od której płacisz tylko podatek dochodowy. 

3. Warto zostać płatnikiem podatku VAT również w Polsce. Od każdego kosztu będziesz płacił VAT, a potem będzie mógł ubiegać się o jego zwrot :).

Mam nadzieję, że moje rozliczeniowe TRICKI przekonają Cię do założenia kanału. Jeżeli już go prowadziłeś i rozliczałeś się w inny (bardziej kosztowny) sposób, mam nadzieję, że pomogłem Ci zaoszczędzić.

Masz jakieś pytania, lub coś jest dla Ciebie niejasne? Napisz w komentarzu, na maila, na facebooku – kto pyta, nie błądzi.

Rzuć okiem na tabelę. Stosując tylko i wyłącznie moje tricki, możesz zaoszczędzić rocznie ponad 51.000 PLN!!

JEDNOOSOBOWA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA VS SPÓŁKA Z.O.O.

Pamiętaj, że powyższy film nie stanowi porady prawnej ani księgowej. Są to jedynie moje porady z perspektywy przedsiębiorcy praktyka. Jeśli chcesz mieć porządek w papierach oraz chcesz uniknąć przykrych wizyt u urzędach to zatrudnij dobrą księgową. Pamiętaj! Możesz oszczędzać na jedzeniu, paliwie, imprezach czy czymkolwiek innym, ale nie na księgowości, poradach prawnych i podatkowych 🙂 Mam nadzieję, że przybliżyłem Ci temat opodatkowania Youtuberów, a moje wskazówki pomogą Ci podczas rozliczeń podatków z Youtube 🙂

Dodaj komentarz