PORADNIK DLA YOUTUBERA

W moim Poradniku dla Youtubera znajdziesz 10 odpowiedzi na 10 najbardziej nurtujących Was pytań związanych z prowadzeniem #DziałalnościNaYoutube. Poradnik jest skierowany zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych Youtuberów. Także dla osób, które chcą założyć kanał, ale nie wiedzą “z czym to się je” pod względem formalnym.

Wybrałem ❗10 najpopularniejszych pytań❗, które zadawaliście mi w komentarzach i wiadomościach prywatnych.

ENJOY 🙂

1. Czy muszę prowadzić firmę mając YouTube?

Prowadząc kanał na Youtube nie musisz prowadzić działalności gospodarczej. Prowadzenie kanału na Youtube nie jest równoznaczne z prowadzeniem firmy. Definicją działalności gospodarczej jest wykonywanie działalności w sposób zarobkowy, ciągły i zorganizowany. Słowem klucz jest w tym przypadku słowo “zarobkowy?”. Dopóki Twój kanał na Youtube nie generuje pieniędzy, lub generuje przychód tylko na Google Adsense ale nie wypłacasz nic na konto bankowe, to nie prowadzisz działalności zarobkowej. 

A nawet jeśli wypłacisz pieniądze z Google Adsense możesz rozliczyć ten przychód raz do roku za pomocą PIT-a, lub korzystając z tzw. działalności nierejestrowanej. Musisz jednak pamiętać, że Twoje przychody nie mogą w tym przypadku przekroczyć progu 1300 zł miesięcznie.

2. Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowaną może tak naprawdę prowadzić każdy. Należy jednak spełnić dwa warunki. Pierwszy z nich polega na tym, aby nie przekroczyć limitu miesięcznych przychodów, które jak wcześniej wspomniałem wynoszą 1300 zł. W przypadku gdy przedsiębiorca przekroczyłby przychód chociaż o 1 zł, ma obowiązek rejestracji działalności w przeciągu 7 dni.

Kolejnym warunkiem, który musisz spełnić jest niepodejmowanie działalności gospodarczej w przeciągu ostatnich 60 miesięcy. W przeciwnym razie nie będziesz mógł prowadzić działalności nierejestrowanej i będziesz musiał zarejestrować swoją działalność jdg ?‍⚖️.

3. Słyszałem, że dochód z blogowania i Youtuba można rozliczyć ryczałtem 8,5%?

Tak, zarobki z kanału na Youtube lub z prowadzenia bloga możesz rozliczyć ryczałtem 8,5%, (niestety już nie.. o tych zmianach wspominam w moim nowym filmie ?https://www.youtube.com/watch?v=v3dVcDb72fk) jeżeli nie prowadzisz firmy, a Youtubem i blogowaniem zajmujesz się prywatnie. Jednak musisz pamiętać, że przepisy nie precyzują, kiedy założenie firmy staje się konieczne. Jeśli przychody są faktycznie niskie, a utrzymujesz się np. z pracy na etacie to nie powinno stanowić to problemu. Jeśli jednak zarabiasz już spore kwoty na blogowaniu czy vlogowaniu to proponowałbym założyć firmę.

4. W kwestii przychodów na Youtube mówisz często o Google Adsense. Co ma Youtube do Google Adsense?

Google jest właścicielem Youtuba. Dlatego też z zarabianiem na Youtubie nierozerwalnie połączona jest usługa Google AdSense. Czym jest Google Adsense? To program, który umożliwia zarabianie właścicielom serwisów internetowych, blogów czy kanałów na Youtubie. W Google Adsense kumulują się zarobki jakie generujemy z reklam, niejako „wynajmując powierzchnię” pod reklamy dla Google.

Po przeciwnej stronie mamy program Google Ads (dawniej Google Adwords), za pomocą którego firmy reklamują się w Google. Google wyświetla reklamy na naszych stronach i 55% ze swoich zarobków przekazuje nam na konto Adsense. Google inkasuje 45%.

5. Czy muszę wystawić fakturę dla Google, jeśli zarabiam na Youtube?

Tak, musisz wystawić fakturę dla Google, jednak nie musisz jej im przesyłać. Ta faktura jest dla Ciebie i musisz ją mieć w swojej dokumentacji księgowej na wypadek kontroli ?.

Zarobki z Google Adsense rozliczamy bardzo prosto:

  1. Rejestrujemy się do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Składamy wniosek VAT-R i uzyskujemy NIP EU.
  2. Wystawiamy fakturę przychodową ze stawką VAT „np” czyli „nie podlega”.

Stawka VAT „np” wskazuje na to, iż rozliczenie podatku VAT z tej transakcji należy do nabywcy usługi, czyli serwisu Google AdSense.

Ostatnią rzeczą jaką musisz zrobić jest dodanie adnotacji w uwagach „odwrotne obciążenie” (z ang. „reverse charge”). 

Przygotowałem dla Was PDF z przykładową fakturą rozliczeniową z Youtube (z objaśnieniami). ?

6. Czy od zarobków na Youtube płacę Vat?

Od zarobków na Youtubie nie płacisz VAT-u. Musisz zgłosić się jako płatnik VAT-UE na wniosku VAT-R. Wtedy nie podlegasz pod VAT i jest to tak zwany – VAT wewnątrzwspólnotowy. Stajesz się eksporterem usług i nie płacisz podatku VAT od zarobków z kanału.

7. Czy mogę podpiąć pod Youtuba swoje prywatne konto?

Tak, pod zarobki z Youtube możesz podpiąć konto prywatne lub firmowe. Niezależnie jednak od tego czy jest to konto prywatne czy firmowe od wszystkich wpływów musisz zapłacić podatek.

8. Czy Google przyślę mi PIT, na podstawie którego rozliczę się z Urzędem Skarbowym?

Google nie zajmuje się Twoimi rozliczeniami. Sam musisz się rozliczyć z przychodu osiągniętego w ramach zarobków na Youtube.

9. Czy mogę NIE rozliczać się z zarobków na Youtubie?

Możesz robić co tylko zechcesz :), ale pamiętaj, że wszystko ma swoje konsekwencje. Jeśli Urząd dowie się, że nie odprowadziłeś podatków od osiągniętych przychodów może zabrać Ci 75% Twoich zarobków + odsetki, + kary. Zarobki z Youtube są wpłacane na konto bankowe, a obecnie nie ma ma czegoś takiego jak „tajemnica bankowa”. Wszystkie dane bankowe i przelewy są na wyciągnięcie ręki dla pracowników urzędów. Jeśli jednak chcesz zoptymalizować płacone daniny jest wiele sposobów, które są zgodne z prawem. Możesz założyć spółkę z o.o. i zapłacić tylko 9% zamiast 19% podatku lub założyć działalność gospodarczą i pomniejszać podatek o poniesione koszty.

10. Jakie PKD należy wpisać do działalności zajmującej się Youtubem?

Należy wpisać PKD związane z działalnością reklamową, wydawniczą i produkcją filmów, nagrań dźwiękowych oraz wideo. Dokładne PKD, które zostały wpisane do mojej spółki z o.o. możesz zobaczyć w poniższym pliku PDF. To zestawienie kodów PKD, które mogą przydać się do Twojego Youtube’a :). .?

Zapraszam do obejrzenia mojego filmu „10 PYTAŃ – PORADNIK YOUTUBERA – SAME KONKRETY ?”

Powyższy artykuł nie stanowi porady prawnej ani księgowej. Są to tylko moje porady z perspektywy przedsiębiorcy praktyka. Jeśli chcesz mieć porządek w papierach i chcesz uniknąć przykrych wizyt w urzędach wynajmij dobrą księgową. Pamiętaj! Możesz oszczędzać na jedzeniu ?, paliwie ?, imprezach ?? ,czy czymkolwiek innym, ale nie na księgowości, poradach prawnych i podatkowych :).

Dodaj komentarz