SEO na Youtube 2021 – Skuteczny sposób pozycjonowania filmów

“Jak zrobić dobre SEO?” – to jedne z najczęściej zadawanym mi pytań odnośnie Youtube i… nic w tym dziwnego. Dlaczego? Ponieważ od SEO może zależeć sukces Twojego kanału!

Czego dowiesz się z tego artykułu?

? Co to jest SEO na Youtube i dlaczego jest tak ważne?

? Jak wbić się w algorytm Youtube?

Poznasz

✅ Skuteczny i darmowy program, który pomoże Ci w stworzeniu mocnego SEO!

Często powtarzam, że wybicie się na Youtube jest obecnie dużo trudniejsze, niż jeszcze kilka lat temu. Powstają nowe kanały, nowy content, który wychodzi masowo, powtarzające się treści – to one powodują, że życie Youtuberów wymaga coraz cięższej pracy. Wydaje mi się, że jeżeli nie poznasz tajników SEO, to wybicie się na Youtube może być bardzo trudne, no chyba że zostałeś urodzony pod szczęśliwą gwiazdą :).

Zacznę od początku! Co to jest SEO? To skrót od angielskiego zwrotu Search Engine Optimization, czyli tzw. pozycjonowanie stron. Oznacza optymalizację strony pod względem wyszukiwarek internetowych, czego skutkiem jest poprawa widoczności witryny w wynikach wyszukiwania. 

Co oznacza SEO na Youtube i po co się je robi? Postaram się wytłumaczyć to prosto. Algorytm Youtube widzi głównie tekst, dlatego to właśnie na nim musimy się skupić. Jeżeli zrobimy dobry tytuł, miniaturkę, opis, tagi, uzupełnimy wszystkie warte uwagi opcje w naszym filmie – czyli zbudujemy solidne SEO, to możemy liczyć na “podlizanie się” algorytmowi, który zacznie pozycjonować nasze filmy. 

Co to znaczy pozycjonować filmy na Youtube? Oznacza to, że np. po wpisaniu frazy “Jak upiec ciasto z truskawkami?”, to właśnie Twój film pojawi się jako jeden z pierwszych wyników wyszukiwania (i wcale nie musisz mieć najlepszego filmu, ani najsmaczniejszego ciasta, aby być pierwszym :)). Twoje filmy będą proponowane przez Youtube, ale żeby tak się stało – przed Tobą daleka droga.

SEO to spora ilość pracy, którą należy wykonać. Jednak jest pewien program, który Ci w tym pomoże, a nazywa się… TUBE BUDDY, czyli darmowe narzędzie do optymalizacji filmów na Youtube.

Wystarczy pobrać wtyczkę na swój kanał. Narzędzie jest darmowe, ale posiada również płatne pakiety. Ja używam najtańszej wersji tego programu ;P

Narzędzie pomaga zbadać i przeanalizować własny kanał i filmy, ale także filmy konkurencji, co jest naprawdę przydatne.

Jak wygląda i działa Tube Buddy?

Po zainstalowaniu wtyczki, strona główna Twojego kanału będzie wyglądała tak:

Zobaczysz podstawowe informacje i słowa kluczowe danego kanału (przypominam, że można podpatrzeć konkurencję :)).

Natomiast całe sedno programu tkwi w informacjach, które wyświetlają się przy filmach:

Po prawej stronie zobaczysz ocenę SEO Twojego filmu. 

Summary:

Czyli ogólne podsumowanie filmu: ilość wyświetleń, komentarzy, łapek w górę i w dół.

SEO: 

Creator Suggested:

Czyli ile z sugerowanych filmów do obejrzenia będzie z Twojego kanału. 

Ranked tags:

To tagi z filmu i miejsca na jakie się pozycjonują. Np. “Nauka niemieckiego podczas snu” to słowo kluczowe, na które pozycjonujemy się na pierwszym miejscu.

Seo Score:

Po najechaniu myszką, zobaczysz szczegółowe informacje o SEO, które mogą być kluczowe w osiągnięciu magicznych 100%.

Jak widzisz, bardzo ważne jest to, aby słowa kluczowe z tytułu pojawiły się w opisie oraz w tagach, które uzupełniasz w Youtube Studio oraz aby słowa kluczowe z opisu pojawiły się również w tagach. Należy pamiętać o “powielaniu tagów” z tytułu do opisu i tagów głównych oraz z opisu do tagów głównych. Tutaj warto się zatrzymać i poświęcić tej części więcej czasu!

Channel:

Czyli ogólne dane kanału.

Best Practices:

Czyli bardzo przydatna lista z podsumowaniem. Oczywiście walczymy o to, aby przy każdym zwrocie pojawił się znaczek w górę ✔.

✓ High Res. Thumbnail

Wysokiej jakości miniaturka. Pamiętaj, miniaturka nie tylko powinna być ciekawa i rzucająca się w oczy, ale musi mieć świetną jakość! Rozmazane zdjęcie zrobione telefonem i mało widoczny napis – odpada!

✓ Info Cards Added 

Dodanie karty do filmu (w Youtube Studio).

✓ End Screen Added

Dodanie ekranu końcowego (w Youtube Studio).

– Comment Pinned

Przypięcie komentarza. Wybierz ciekawy komentarz pod Twoim filmem i kliknij “Przypnij”.

✓ Liked on Facebook

Podlinkowanie filmu na Facebooku + like.

– Captions Added

Dodanie napisów do filmu (w Youtube Studio).

– Comment Hearted

Dodanie “❤” do komentarza.

✓ Chapters Added

Dodanie rozdziałów w filmie (Jak dodać rozdziały krok po kroku zobaczysz w moim filmie).

Tak jak widzisz, uploadowanie świetnego wideo na Youtube to nie wszystko. Warto znać tajemnice i sekrety SEO i dowiedzieć się jak wbić się w algorytm Youtube. Algorytm widzi głównie to co “napisane” dlatego słaby tytuł, kilka zdań w opisie i dwa tagi mogą nie wystarczyć. Skup się na dobrym pozycjonowaniu Twojego filmu. A program Tube Buddy jest rewelacyjnym narzędziem do stworzenia konkretnego SEO na Youtube i wkręcenia się w algorytm. Życzę Ci samych 100% z SEO! 

Kliknij ? https://www.tubebuddy.com/pw/adwords ? i pobierz narzędzie, które pomoże Ci w osiągnięciu sukcesu na Youtube!

Mi pomogło! 🙂 Powodzenia!

Dodaj komentarz