Jak rozliczać się z Youtube po Nowym Ładzie? Czy rozliczanie Youtube prywatnie w PIT jest ryzykowne?

Często zadajecie mi pytanie “Jak rozliczać się z Youtube?”. Rozliczanie z Youtube może być problematyczne, ale nie musi! Postaram się rozwikłać wszelkie wątpliwości i zagwostki związane z podatkami z Youtube. 

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  1. Jak moi widzowie rozliczają się z Youtube – poznasz wyniki ankiety.
  2. Czy można rozliczać się z Youtube za pomocą PITu i czy jest to bezpieczne?
  3. Co to jest firmanctwo i jakie mogę być tego konsekwencje?
  4. Jak ja, stary doświadczony Youtuber 🙂 rozliczam się z Youtube?
  5. Jakie są opcje rozliczeń z Youtube i która jest najkorzystniejsza? 
  6. Czy do tej pory rozliczałeś się z Youtube prawidłowo?
  7. Jak rozliczać się z Youtube w 2022 roku gdy wejdzie Nowy Ład.

Zaczynamy!?

Na moim kanale przeprowadziłem ankietę, w której wzięło udział 151 osób:

Najwięcej ankietowanych, bo aż 42% rozlicza się przychodów z Youtube PITem. Zakładam, że te osoby mają niewielkie przychody z kanałów. Reszta, 24% rozlicza się za pomocą podatku liniowego, 13% według skali i ryczałtu. Spółkę z o.o. posiada tylko 8% osób. 

Czy można rozliczać się z Youtube za pomocą PITu?

Jest taka możliwość. Możesz swoje przychody wpisać w PIT i zapłacić od tego podatek. NATOMIAST MUSISZ PAMIĘTAĆ, ŻE WIĄŻE SIĘ TO Z DUŻYM RYZYKIEM. Jeżeli zarabiasz od kilkuset złotych do kilku tysięcy rocznie, to powinno być ok. Sytuacja jednak ulega zmianie, jeżeli zarabiasz kilkanaście, albo kilkadziesiąt tysięcy. Oczywiście możesz rozliczać się PITem “do oporu”, ale musisz mieć świadomość, że prędzej czy później skontaktuje się z Tobą Urząd Skarbowy z informacją, że powinieneś założyć działalność gospodarczą oraz uregulować zaległy ZUS, zapłacić domiar podatkowy, karę, grzywnę oraz odsetki.

Rozliczanie się z zarobków z Youtube za pomocą PIT jest prostą i tanią formą, ale niestety – ryzykowną. W polskim prawie nie podano konkretnej kwoty, która stanowiłaby granicę rozliczania się za pomocą PITu, od której należy założyć działalność gospodarczą. Jest to decyzja albo Twoja, albo urzędu. Jeśli jesteś na PIT, musisz potrafić udowodnić, jeśli zajdzie taka potrzeba, że Twój Youtube to nie jest biznes.

Co to jest firmanctwo?

Wielu Youtuberów oraz innych początkujących przedsiębiorców decyduje się na założenie JDG (jednoosobowej działalności gospodarczej), aby wykorzystać instytucję “małego ZUSu”. Gdy “mały ZUS” dobiega końca, zaczynają się małe kombinacje :). Wiele osób zakłada firmy “pod kogoś” np. mamę, żonę, siostrę, w celu ucieczki przed dużym ZUSem wynoszącym obecnie prawie 1 500 zł miesięcznie. To bardzo popularne zjawisko wśród przedsiębiorców w Polsce. W taki sposób omijają płacenie ZUSu, co jest… przestępstwem skarbowym – tak zwanym firmanctwem. Czyli prowadzeniem firmy pod cudzym nazwiskiem. Zobacz jak firmanctwo jest tłumaczone przed kodeks karny skarbowy. 

No cóż, lepiej być ostrożnym.

Jak rozliczam się z Youtube?

Rozliczam się z Youtube za pomocą spółki z o.o. oraz jednoosobowej działalności gospodarczej. Na JDG prowadzę kanały, które nie wymagają żadnych inwestycji. Z racji tego, że nie ponoszę kosztów, wybrałem formę rozliczeń – ryczałt, który wynosi 15% i być może 8,5% za przychody z Youtube Premium. Dlaczego być może? W lutym tego roku wysłałem do Krajowej Informacji Skarbowej prośbę o indywidualną interpretację związaną z przychodami z Youtube Premium. Jeśli otrzymam pozytywną odpowiedź (za rok, może dwa… :)), to przychody z Youtube Premium, czyli około 20.000 zł/miesiąc mógłbym rozliczyć stawką 8,5%, a całą resztę czyli około 60.000 zł – stawką 15%. Wtedy średni podatek jaki odprowadziłbym za Youtube wynosiłby około 13,5%!

O decyzji Krajowej Informacji Skarbowej, której może kiedyś się doczekam, oczywiście Cię poinformuję :). Jeżeli jednak okaże się, że nie uzyskam pozwolenia na rozliczenie 8,5-procentowe, to w najgorszym wypadku będę płacił 24% podatku (15% + 9% nowej “składki zdrowotnej”). Także pomimo wprowadzenia Nowego Ładu, rozliczanie Youtube za pomocą ryczałtu będzie naprawdę korzystne. 

Kanały, które wymagają inwestycji prowadzę na spółce z o.o. i odprowadzam 9% podatku od wszystkich zysków. Chcąc wypłacić pieniądze można zastosować dywidendę 19% i płacić 28%. Osobiście “wyciągam” pieniądze za pomocą umów o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, które są neutralne podatkowo. Dlaczego? Produkuję filmy ze sobą w roli głównej :), więc spółka jako osobny podmiot musi mi za to zapłacić. Zgodnie z prawem, nie mogę świadczyć takich usług za darmo.

Właśnie poznałeś moje sposoby na rozliczenie z Youtube :).

Pamiętaj, że spółka z o.o. jest opłacalna, gdy posiadasz bardzo duże zyski (w wysokości od pół miliona – do nawet 2 milionów euro rocznie), a “wyciągasz” z niej tylko pieniądze, które potrzebujesz “na życie”. Całą resztę swoich zysków opodatkujesz podatkiem 9%. Dzięki temu Twoja firma może się rozwijać, a kapitał zostaje w spółce. Jeżeli miałbyś tak wysoki dochód na JDG, to musiałbyś zapłacić 19% podatku dochodowego, 4% podatku solidarnościowego i dodatkowe 9% składki zdrowotnej, co daje 32-procentowy podatek!

Jakie będziesz miał możliwości rozliczania się z Youtube po wprowadzeniu założeń Nowego Ładu? 

RYCZAŁT

Wybierając ryczałt będziesz płacił 15% (w tym być może 8,5% z Youtube Premium) + 9% nowego podatku zdrowotnego wprowadzonego przez Nowy Ład. 

Wyliczyłem dwie opcje – dla Youtuberów zarabiających 5 i 10 tysięcy miesięcznie.

Zerknij na tabelkę poniżej:

Pamiętaj, ryczałt jest opłacalny, gdy nie ponosisz żadnych kosztów, np. nagrywasz “siebie”:), samodzielnie produkujesz filmy, które nie wymagają dużych nakładów finansowych.

PODATEK LINIOWY

Czyli 19% + 9% nowego podatku zdrowotnego, co daje już 28%. 

Podatek liniowy jest bardziej opłacalny od ryczałtu, jeżeli ponosisz koszty produkcji. Możesz je wtedy odliczyć od przychodów.

SKALA PODATKOWA

Jednak w związku ze zmianą kwoty wolnej od podatku, która wyniesie 30 000 zł i będzie obowiązywała tylko i wyłącznie osoby, które rozliczają się według skali podatkowej, sytuacja staje się bardziej skomplikowana.

Zerknij na moje wyliczenia:

Od 30 000 zł zapłacisz 9% podatku zdrowotnego, od kolejnych 30 000 zł zapłacisz 17% + 9%. Zarabiając 5 000 zł miesięcznie zapłacisz 10 500 zł podatku, zamiast 16 800 zł t.j. w podatku liniowym. Dla wielu Youtuberów będzie to naprawdę spora oszczędność. 

Jeżeli zarabiasz 10 000 zł miesięcznie to zapłacisz podatek 26 000 zł, zamiast 33 600 zł na podatku liniowym.

Wychodzi na to, że podatek według skali mógłby być dla wielu Youtuberów naprawdę fajnym rozwiązaniem. 

Pamiętaj, że moje obliczenia są oparte na założeniach Nowego Polskiego Ładu. Nowe założenia nie zostały jeszcze zatwierdzone, ustawy pojawią się prawdopodobnie w październiku/listopadzie. Jednak uważam, że warto przygotować się wcześniej.

Podsumowanie: 

✔ Rozliczanie za pomocą PITu może wiązać się ze sporym ryzykiem.

✔ Firmanctwo jest przestępstwem.

✔ Ryczałt jest opłacalny jeżeli nie ponosisz kosztów prowadzenia działalności.

✔ W niektórych przypadkach rozliczanie według skali może być bardziej korzystne od podatku liniowego.

✔ Spółka z o.o. jest dobrym rozwiązaniem jeżeli chcesz inwestować.

✔ Ryczałt można zgłosić do 20 lutego.

Pamiętaj, nie jestem doradcą podatkowym i artykuł nie stanowi porady prawnej! W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z doradcą podatkowym.

Wejdź na mój kanał, daj mi suba i lajka jeśli pomogłem :), a jeśli nie to zadaj pytanie w komentarzu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Nowym Ładzie? Zapraszam do mojego artykułu Polski Nowy Ład, założenia – Podatkowy cios dla przedsiębiorców i Youtuberów.

Dodaj komentarz